Logo Polskiego Radia
Print

Rosyjska dezinformacja w Czechach

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.03.2017 09:43
Jeśli Rosjanie zaczną mieszać w kampanii, będziemy aktywnie się bronić - przekonuje Ivan Gabal, czeski poseł
Flaga CzechFlaga CzechFoto: Wikipedia/CC/Aktron

- Ostatni raport służb wywiadowczych pokazuje, że w Czechach istnieje sieć mediów, które służą geopolitycznym interesom, głównie Rosji - poprzez wybór tematyki, jaką się zajmują i nieobiektywny sposób przekazywania informacji - mówił na antenie radiowej Jedynki Ivan Gabal, czeski parlamentarzysta.

Fałszywe informacje, alternatywne strony internetowe, ataki hakerów - Czechy znalazły się na pierwszej linii frontu rosyjskiej wojny dezinformacyjnej. Moskwa korzysta w Czechach z dobrze rozwiniętej sieci wpływów i jest w swojej kampanii coraz bardziej skuteczna.

- Są na pewno dwa bardzo widoczne powody, dla których Czechy stały się przedmiotem rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej. Pierwszy z nich, na który wskazuje ostatni raport służb wywiadowczych, to sieć mediów, które służą geopolitycznym interesom, głównie Rosji. Poprzez wybór tematyki, jaką się zajmują i nieobiektywny sposób przekazywania informacji. Drugi powód, to wybory parlamentarne w tym roku oraz prezydenckie na początku przyszłego roku. To są dobre powody, dla których podejmowane są próby wywarcia wpływu na opinię publiczną w kraju, wspierania prorosyjskich i antyunijnych sił a parlamencie i na stanowisku prezydenta - mówił Ivan Gabal.

- Jeśli chodzi o wybory prezydenckie, ostatnim razem gdy Milos Zeman wygrał wybory w 2012 roku, mieliśmy wyraźne sygnały, że otrzymał on pomoc finansową od Łukoilu. Można więc spodziewać się, że tym razem też dostanie finansowe wsparcie. Biorąc pod uwagę, że Zeman sprzeciwia się sankcjom wobec Rosji, że był jedynym przywódcą kraju członkowskiego UE obecnym na 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Moskwie, to myślę, że Rosja ma spory interes w tym, aby pomóc mu zostać na kolejną kadencję - podkreślił czeski polityk.

- Jeśli chodzi o wybory parlamentarne, mamy oczywiście partię komunistyczną. Możemy się spodziewać, że będzie ona podburzać antyunijne i antyislamskie nastroje w czeskiej opinii publicznej - dodał.

polskieradio.pl/ho

tags: Czechy, Kreml
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt