Logo Polskiego Radia
Print

Aktywizacja na Krymie, zaostrzenie walk w Donbasie

IAR
Dariusz Adamski 17.02.2017 12:01
  • Separatyści ostrzeliwują położoną w obwodzie Donieckim Awdijiwkę. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Prorosyjskie siły znów ostrzeliwują Awdijiwkę. Artyleryjskie pociski trafiają w cywilne budynki
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneyoutube/Військове телебачення України

To kolejne ataki na 20-tysięczne miasto. Poprzednie miały miejsce na początku lutego. W wyniku ostrzałów zginął co najmniej jeden cywil w Awdijiwce. Według służb operacji antyterrorystycznej - w Donbasie ogółem zabito trzech żołnierzy, 10 jest rannych. Na Krymie zauważono aktywizację zwiadu.

Ataki co pół godziny

Separatyści w czwartek wieczorem i w nocy atakowali ukraińską armię pod Awdijiwką z częstotliwością co pół godziny - poinformował o tym szef ukraińskiej administracji obwodu donieckiego Pawło Żebriwskij. Jak wyjaśnił - jeden z ostrzałów skierowany był na samo miasto. Separatyści ostrzelali Awdijiwkę z czołgów. Pociski trafiły w bloki mieszkalne. Jeden z pocisków trafił też w osiedlowy sklep spożywczy. W wyniku ostrzału jeden mieszkaniec Awdijiwki został zabity. Kilka osób zostało rannych. Zniszczeniu uległy dwa cywilne budynki mieszkalne

Przez ostatnie dni w Awdijiwce panował względny spokój. Wcześniej, w wyniku ostrzałów z początku miesiąca, życie straciło 3 cywilnych mieszkańców Awdijiwki, a kilkudziesięciu zostało rannych. Uszkodzeniu uległo też około 150 budynków, a w mieście przez kilka dni nie było prądu, wody i ogrzewania.

Zginęło trzech żołnierzy

Z kolei, jak poinformował rzecznik operacji antyterrorystycznej Leonid Matiuchin, w ciągu ostatniej doby ogółem do 66 ostrzałów na wszystkich kierunkach frontu, zginęło trzech żołnierzy ukraińskich, 10 zostało rannych.

Ukraińscy żołnierze na linii frontu w konflikcie z separatystami prorosyjskimi w Donbasie otrzymali prawo odpowiadania na ataki przeciwnika bez uzgodnień z wyższym dowództwem – oświadczył w piątek w Kijowie szef sztabu generalnego generał Wiktor Mużenko.

Przyznał, że sytuacja w Donbasie uległa zaostrzeniu.

- Od przedwczoraj obserwujemy zwiększenie liczby ostrzałów moździerzowych, armatnich i czołgowych. Czołgi działały wczoraj (w czwartek) w okolicach Awdijiwki. Jednostki, które znajdują się w strefie operacji antyterrorystycznej mają prawo odpowiadania na wszystkie naruszenia, do których tam dochodzi. Dowódcy mają prawo podejmowania decyzji w odpowiedzi na te, czy inne działania przeciwnika – powiedział Mużenko na spotkaniu z attaché wojskowymi innych państw.

Aktywizacja wojsk na Krymie

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy poinformowała tymczasem o aktywizacji wojsk rosyjskich na zaanektowanym w 2014 roku przez Rosję Krymie. Ostatniej doby przy granicy administracyjnej między półwyspem a tzw. Ukrainą kontynentalną zauważono trzy helikoptery.

- Funkcjonariusze straży granicznej w jednostkach w Chersoniu i Berdiansku widzieli trzy rosyjskie helikoptery, lecące wzdłuż granicy administracyjnej bez jej naruszania oraz zauważyli sterowiec typu Ryś, wykonujący funkcje obserwacyjne – przekazano w komunikacie.

WIDEO: rzecznik operacji antyterrorystycznej: wojska okupacyjne Rosji prowadziły ostrzał naszych terytoriów na wszystkich kierunkach frontu, w tym z broni zabronionej w mińskich porozumieniach

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt