Logo Polskiego Radia
Print

Rozdano nagrody "Gazety Polskiej"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 31.01.2017 08:15
Mateusz Morawiecki Człowiekiem Roku 2016 "Gazety Polskiej", Beata Szydło z Nagrodą Klubów "Gazety Polskiej"
Foto: polskieradio.pl

Wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wyróżniony tytułem Człowieka Roku 2016 "Gazety Polskiej", premier Beata Szydło uhonorowana Nagrodą Klubów "Gazety Polskiej" i wiceszef Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej Sławomir Cenckiewicz uhonorowany Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego.

Premier Beata Szydło została uhonorowana Nagrodą Klubów "Gazety Polskiej". Wyróżnienie zostało jej przyznane m.in. za "rozwagę, pracowitość, energię" oraz za "umiejętność stworzenia zespołu".

- To nagroda szczególna, bo jest to nagroda która wypływa spośród dyskusji wszystkich członków Klubów GP. Odbieram ją jako nagrodę Polaków, nagrodę którą obywatele postanawiają dedykować osobie, którą uznają w danym roku za godną wyróżnienia. Za ten zaszczyt dziękuję. Przez te osiem lat udało się stworzyć program, który dziś prezentujemy. Możemy zmieniać Polskę tak, jak tego sobie życzą polskie rodziny - mówiła w czasie gali Beata Szydło.

Premier dodała, że "to wy, państwo, tłumaczycie na co dzień niedowiarkom, że Polska może być państwem bezpiecznym." - Jesteśmy dumnym, suwerennym narodem. Polacy zbyt długo walczyli o wolność, by z niej rezygnować. Rząd PiS jest rządem wolności, wizjonerstwa. To jest wasz rząd, rząd ludzi którzy myślą życzliwie o wspólnym domu, o Polsce - stwierdziła premier.

- Obowiązkiem nas, polityków, jest by marzenia Polaków się spełniały, byśmy byli bezpieczni, by bezpieczna była Ojczyzna. Stawiacie nam nieraz trudne zadania, to nas motywuje. To wy dodajecie nam wiary w to że warto, że Polska i Polacy zasługują na to by była wolność i sprawiedliwość - dodała Beata Szydło.

Człowiek Roku 2016

Wicepremier Mateusz Morawiecki otrzymał nagrodę Człowieka Roku 2016 "Gazety Polskiej" za "wizjonerstwo i udowodnienie niedowiarkom, że poprawa losu zwykłych ludzi jest korzystna dla gospodarki"

- Moją pracę mam zaszczyt wykonywać w drużynie pani premier Beaty Szydło, to wielki zaszczyt - mówił Mateusz Morawiecki w trakcie odbierania nagrody. - Odczytuję tę nagrodę jako zobowiązanie na przyszłość. Niech żyje Polska! - dodał Morawiecki.

Wicepremier stwierdził też, że "wiele osób na czele z Gazetą Polską, przez wiele trudnych lat nie godziła się z tą rzeczywistością". - Nie przesadzajmy z tym wizjonerstwem, bo w serialu znanego kabaretu zostanę przedstawiony ze szklaną kulą - dodał Morawiecki.

Nagroda imienia świętgo Grzegorza Wielkiego

Profesor Sławomir Cenckiewicz odbierał z kolei nagrodę imienia świętego Grzegorza Wielkiego za całokształt działalności.

- Dziękuję państwu, daliście nadzieję że Polska może się zmienić, że doczekamy takiego dnia jak teraz. Kroczę ścieżkami, które przede mną przemierzali ludzie dla mnie bardzo ważni. To bardzo często osoby, które zostały w ubiegłych latach docenione przez Strefę Wolnego Słowa - mówił Cenckiewicz.

Nagrody Człowiek Roku „Gazety Polskiej” przyznawane są od 1995 r. Jako pierwszy otrzymał ją Bogusław Kazimierz Nizieński, w latach 1999-2004 rzecznik Interesu Publicznego oraz kawaler Orderu Orła Białego.

23. Gala Strefy Wolnego Słowa oraz wręczenie nagród Człowieka Roku "Gazety Polskiej" odbyła się na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Wzięli w niej udział również m.in.: wicepremier Piotr Gliński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister środowiska Jan Szyszko, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, abp Sławoj Leszek Głódź, prezes IPN Jarosław Szarek.

Podczas gali sprzedawano cegiełki na rzecz budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt