Logo Polskiego Radia
Print

Pomnik w Hucie Pieniackiej został wysadzony

IAR
Dariusz Adamski 12.01.2017 12:58
  • O szczegółach śledztwa prowadzonego przez ukraińską policję - Piotr Pogorzelski (IAR)
Lwowska policja poinformowała, że pomnik w Hucie Pieniackiej został wysadzony za pomocą materiałów wybuchowych
Zdewastowany pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych w 1944 r. przez SS-Galizien i UPAZdewastowany pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych w 1944 r. przez SS-Galizien i UPA

Ukraińscy policjanci prowadzą śledztwo w sprawie dewastacji, do której doszło na początku tygodnia.

Źródło: youtube.pl

Zastępca naczelnika lwowskiej policji Mykoła Samarczuk powiedział, że o tym, iż wykorzystano materiały wybuchowe świadczą ślady osmalenia na rozbitych kawałkach krzyża i stojących tablicach, które nie uległy zniszczeniu. Funkcjonariusze podkreślają, że śledztwo jeszcze nie zostało zakończone, trwają ekspertyzy.

Wczoraj wiceprzewodniczący lwowskiej rady obwodowej Wołodymyr Hirniak zapowiedział, że na najbliższej sesji zostanie przyjęta uchwała dotycząca naprawy memoriału i potępiająca akt wandalizmu. Przyznał jednak, że nie wie, czy uda się odrestaurować kamienne części, w tym krzyż, do 28 lutego, kiedy to przypada kolejna rocznica masakry w Hucie Pieniackiej.

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej została dokonana przez oddziały UPA i SS Galizien działające we współpracy z Niemcami 28 lutego 1944 roku. W wyniku akcji pacyfikacyjnej zginęło około tysiąca polskich mieszkańców wsi.

Pomnik został odsłonięty w 2005 roku. W 2013 roku w geście dobrej woli miejscowi Ukraińcy przekazali Polakom monstrancję z kościoła, który znajdował się w Hucie Pieniackiej i został zniszczony w czasie pacyfikacji wsi.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt