Logo Polskiego Radia
Print

Ukraińska armia zdobywa nowe pozycje w Donbasie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.01.2017 16:54
Ukraińska armia potwierdziła, że zajęła nowe pozycje w opanowanym przez separatystów Donbasie na wschodzie kraju
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneAdriana Diaz-Brown/Public domain/Wikimedia Commons

Ukraińskim jednostkom udało się wyprzeć oddziały separatystów na tzw. łuku switłodarskim w pobliżu strategicznie ważnego miasta Debalcewe w obwodzie donieckim.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Ołeksandr Motuzianyk oświadczył na briefingu w Kijowie, że separatyści zostali wyparci z terenów, które zgodnie z porozumieniami mińskimi w sprawie Donbasu powinny być pod kontrolą Ukrainy. Wcześniej o zdobyczach armii informowali w sieciach społecznościowych działający na linii frontu wolontariusze.

Napięta sytuacja na "łuku switłodarskim"

– W ostatnich miesiącach na łuku switłodarskim sytuacja była bardzo napięta, trwały tam poważne działania bojowe. W ich następstwie oddziały Sił Zbrojnych Ukrainy rzeczywiście zajęły pewne, bardzo ważne i nowe pozycje, jednak nastąpiło to w granicach linii rozdziału – powiedział Motuzianyk.

– Oznacza to, że mińskie porozumienia nie zostały złamane, a jednostki wojskowe, które bronią tam obecnie naszych granic, rzeczywiście zajęły pewne pozycje, jednak w ramach naszego terytorium – sprecyzował, nie podając jednak żadnych innych szczegółów.

Starcia o Debalcewe

18 grudnia dowództwo wojskowe Ukrainy informowało, że w walkach na łuku switłodarskim, w pobliżu miasta Debalcewe, zginęło pięciu ukraińskich żołnierzy, a rannych zostało 16. Był to dla ukraińskiej armii najbardziej krwawy dzień od lipca. Według Kijowa straty po stronie separatystów wyniosły wówczas 20 zabitych i 30 rannych.

Konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami trwa na wschodzie Ukrainy od kwietnia 2014 roku. Zginęło w nim ogółem ponad 9,7 tys. ludzi, z czego ponad 2 tys. to ofiary cywilne.

PAP/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt