Logo Polskiego Radia
Print

Litwa, Łotwa, Estonia nie są republikami postsowieckimi

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.01.2017 18:20
Ambasadorowie krajów bałtyckich w Niemczech zaapelowali do mediów, by nie stosowały określenia "republiki postsowieckie"
www.pixabay.com

- Ambasadorowie Litwy, Łotwy i Estonii w Niemczech: Deividas Matulionis, Elita Kuzma i Mart Laanemae zaapelowali do niemieckich mediów, by w odniesieniu do państw bałtyckich nie stosowały określenia "republiki postsowieckie" - przekazało litewskie MSZ.

Ambasadorzy wskazują w liście, że "państwa bałtyckie nie znalazły się w Związku Radzieckim z własnej woli". "Były okupowane, a większość państw zachodnich, wśród nich Niemcy, nigdy nie uznała sowieckiej okupacji państw bałtyckich" - przypomniano.

Autorzy listu zwracają uwagę, że po upadku Związku Radzieckiego państwa bałtyckie nie powstały od nowa, a jedynie odzyskały niepodległość po 50 latach sowieckiej okupacji.

"Dlatego też określanie państw bałtyckich jako spadkobierców państwowości Związku Radzieckiego nie jest poprawne ze względu historycznego, prawnego, a także w kontekście prawa międzynarodowego" - czytamy w liście ambasadorów.

MSZ Litwy informuje, że list ambasadorów został wystosowany po tym, gdy niemiecki tygodnik "Die Zeit" w wydaniu internetowym określił Litwę, Łotwę i Estonię jako republiki postsowieckie.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt