Logo Polskiego Radia
Print

35 lat temu władze PRL-u wprowadziły stan wojenny

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 12.12.2016 17:08
  • Profesor Andrzej Paczkowski o wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku.
Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego przejęła władzę nocą z 12 na 13 grudnia.

35 lat temu, w nocy z 12-go na 13-ty grudnia 1981 roku rządzący komuniści wprowadzili w Polsce stan wojenny. Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele.
Do działań na terytorium całego kraju wysłano około 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego oraz 30 tysięcy funkcjonariuszy milicji i ZOMO. Mieli do dyspozycji 1750 czołgów, 1400 pojazdów pancernych oraz śmigłowce bojowe.
Nie było łączności, nie działały telefony, wiadomość przekazywana z ust do ust brzmiała: "Wojna!". Na ulicach polskich miast było niewiele samochodów, jeździły za to czołgi i wozy bojowe:

35 lat temu, w nocy z 12-go na 13-ty grudnia 1981 roku rządzący komuniści wprowadzili w Polsce stan wojenny. Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele

Do działań na terytorium całego kraju wysłano około 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego oraz 30 tysięcy funkcjonariuszy milicji i ZOMO. Mieli do dyspozycji 1750 czołgów, 1400 pojazdów pancernych oraz śmigłowce bojowe.

Nie było łączności, nie działały telefony, wiadomość przekazywana z ust do ust brzmiała: "Wojna!". Na ulicach polskich miast było niewiele samochodów, jeździły za to czołgi i wozy bojowe.

Rada Państwa zawiesiła stan wojenny 31 grudnia 1982 roku, ze względu na przyjazd do ojczyzny w następnym roku papieża Jana Pawła II. Zwolniono półtora tysiąca internowanych, ale w więzieniach pozostało drugie tyle osób.

Miesiąc po wizycie papieża, 22 lipca 1983 roku, generał Wojciech Jaruzelski zniósł w Polsce stan wojenny.

Przez 586 dni jego trwania straciło życie około stu osób, internowanych zostało ponad 10 tysięcy. Wiele innych było represjonowanych, wyrzucanych z pracy, relegowanych ze studiów, inwigilowanych przez bezpiekę.

Stan wojenny, który w założeniach komunistycznych władz miał uratować socjalistyczny ustrój i porządek PRL utrwalany przez kilkadziesiąt powojennych lat, w rezultacie przyczynił się do upadku komunizmu, pociągając za sobą rozpad Związku Radzieckiego.

Z profesorem Andrzejem Paczkowskim z Polskiej Akademii Nauk rozmawiał Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt