Logo Polskiego Radia
Print

Rosja traci w wypadku kolejny myśliwiec w Syrii

IAR
Dariusz Adamski 05.12.2016 13:42
  • Myśliwiec Su-33 nie wyhamował podczas lądowania i spadł z pokładu lotniskowca „Admirał Kuzniecow”. O szczegółach - Maciej Jastrzębski (IAR)
Kolejna kompromitacja rosyjskiego lotnictwa w Syrii. Rosja straciła myśliwiec, bo nie "wyhamował" podczas lądowania
Samolot myśliwsko-bombowy SU-33. Jest to wersja rozwojowa rodziny samolotów Su-27, przystosowany do zastosowania na lotniskowcach.Samolot myśliwsko-bombowy SU-33. Jest to wersja rozwojowa rodziny samolotów Su-27, przystosowany do zastosowania na lotniskowcach.flickr/Dmitry Terekhov

Rosja straciła kolejny samolot biorący udział w operacji syryjskiej. Myśliwiec Su-33 nie wyhamował podczas lądowania i spadł z pokładu lotniskowca „Admirał Kuzniecow”. To już drugi wypadek lotniczy w ciągu ostatniego miesiąca, do którego doszło na Morzu Śródziemnym.

Źródło: youtube

Jak wyjaśnia agencja Interfax, powołując się na informacje Ministerstwa Obrony, samolot nie wytracił prędkości przy podejściu do lądowania, ponieważ zerwała się lina hamująca. Su-33 przetoczył się przez cały pokład i wpadł do morza. Wcześniej pilot zdążył się katapultować. Według resortu obrony, został on podjęty na pokład przez ekipę ratunkową i nic nie zagraża jego zdrowiu. 14 listopada, w tym samym rejonie rozbił się samolot Mig-29. Maszyna wracała z akcji bojowej i z niewyjaśnionych powodów nie doleciała już do lotniskowca. Pilot Miga również katapultował się. Od początku operacji wojskowej w Syrii, w pobliżu brzegów tego kraju operują rosyjskie okręty.

Źródło: youtube

Według oficjalnych komunikatów strony rosyjskiej, stacjonujące na ich pokładach systemy rakietowe i samoloty są wykorzystywane do bombardowania pozycji ugrupowań terrorystycznych. Jednak organizacje monitorujące wydarzenia w Syrii twierdzą, że rosyjskie lotnictwo i wojska rakietowe ostrzeliwują też pozycje rebeliantów, walczących z armią dyktatora Baszara al-Asada.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt