Logo Polskiego Radia
Print

Wydłuża się lista krajowa programu UNESCO Pamięć Świata

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 05.11.2016 07:50
  • Dr Wojciech Woźniak - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.mp3
Lista obejmuje dokumenty obrazujące ważne wydarzenia z historii Polski, przechowywane w bibliotekach i archiwach
Foto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

Wydłuża się lista krajowa programu UNESCO Pamięć Świata. Obejmuje ona dokumenty obrazujące ważne wydarzenia z historii Polski, przechowywane w polskich bibliotekach i archiwach. W Pałacu Prezydenckim wręczono specjalne certyfikaty. Do drugiej edycji listy dołączono 11 kolejnych bezcennych dokumentów.

Minister Wojciech Kolarski odczytując list od prezydenta RP podkreślał ważną rolę tej inicjatywy." Lista ta podkreśla znaczenie dokumentów, które ukazują ważne wydarzenia, osoby i przemiany cywilizacyjne w dziejach naszej ojczyzny" - napisał prezydent.

Wiceminister kultury Magdalena Gawin zwracała uwagę, że pomysł na utworzenie listy powstał już w 1992 roku tuż po upadku komunizmu. Magdalena Gawin tłumaczyła, że ideą było zabezpieczenie dokumentów, zwłaszcza, iż wojny XX wieku doprowadziły do zniszczenia wielu zabytków rękopiśmiennictwa.

W tym roku na listę wpisano m. in. Rocznik świętokrzyski dawny, czyli najstarszy, powstały w XII wieku zachowany w oryginale pomnik polskiej historiografii, zawierający informacje o pierwszych wiekach polskiej państwowości. W zestawieniu znalazł się również akt unii krewskiej czyli dokument wystawiony 14 sierpnia 1385 r. przez króla Władysława Jagiełłę, rozpoczynający okres unifikacji Polski i Litwy, uwieńczony w XVI w. podpisaniem unii w Lublinie.

Inauguracja Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata odbyła się 2 lata temu. W 1. edycji na Liście znalazło się 11 zabytków polskiego piśmiennictwa stanowiących świadectwo ważnych w dziejach Polski wydarzeń, osób, przemian kulturowych i cywilizacyjnych m.in. Konstytucja 3 maja, Złoty Kodeks Gnieźnieński, Kronika Galla Anonima, dokument lokacyjny miasta Krakowa, Kazania świętokrzyskie i autograf „Pana Tadeusza”.

Z dr Wojciechem Woźniakiem – Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.tags: UNESCO
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt