Logo Polskiego Radia
Print

Współpraca polskich i ukraińskich lekarzy

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 29.10.2016 18:51
  • Dr Andrzej Sawoni i dr Krzysztof Królikowski.mp3
Otwarta w Kijowie Polska Biblioteka Medyczna jest pierwszą tego typu placówką poza granicami naszego kraju
Uroczystość otwarcia Polskiej Biblioteki Medycznej w KijowieUroczystość otwarcia Polskiej Biblioteki Medycznej w Kijowie

W stolicy Ukrainy, Kijowie, otwarto pierwszą na świecie Polską Bibliotekę Medyczną. Polscy lekarze przekazali dla niej ponad 5 tysięcy czasopism i książek, wśród których jest prywatny księgozbiór profesora Zbigniewa Religi.

- Polska ma bibliotekę Polskiej Akademii Nauk w Rzymie, bibliotekę Polskiej Akademii Umiejętności w Paryżu, są stacje w Wiedniu i Berlinie, ale biblioteka medyczna w Kijowie jest pierwszą tego typu placówką poza granicami naszego kraju - wyjaśnił Krzysztof Królikowski, polski lekarz i pomysłodawca założenia biblioteki.

Polska Biblioteka Medyczna powstała przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych w Kijowie. Krzysztof Królikowski, który tu studiował, podkreślił, że jego inicjatywę wsparły prawie wszystkie polskie wydawnictwa medyczne. - To nie jest zbiór jakichś starych książek; cały czas otrzymujemy najnowszą literaturę - powiedział.

Profesor Anatol Święcicki, znany na Ukrainie lekarz polskiego pochodzenia i działacz organizacji polskich, ocenił, że zbiory biblioteki wzbogacą wiedzę medyczną w tym kraju. - Ukraińcy dobrze znają język polski, więc czytanie tych prac nie nastręcza wielkich problemów. Są to bardzo dobre dzieła z dziedziny medycyny, bardzo korzystne w naszym zawodzie - zaznaczył.

Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dr Andrzej Sawoni zapewnił, że w kijowskiej bibliotece znajdą się najlepsze wydawane w Polsce prace z zakresu medycyny. - Chcielibyśmy tu propagować wszystkie najnowsze rozwiązania wraz z digitalizacją zbiorów ukraińskiej biblioteki - podkreślił.

Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie posiada dziś około 5,5 tysiąca woluminów. Znajdują się wśród nich książki z gabinetu profesora Religi, przekazane przez jego małżonkę Annę Wajszczuk-Religę i Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi.

Z dr Andrzejem Sawonim - prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie oraz dr Krzysztofem Królikowskim - pełnomocnikiem prezesa Izby do spraw Polskiej Biblioteki Medycznej rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt