Logo Polskiego Radia
Print

Rynek pracy otwiera się na Ukraińców

IAR
Dariusz Adamski 25.10.2016 14:52
  • Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych podkreśla, że ułatwieniem są uproszczone procedury. Ukraińcy mogą pracować przez sześć miesięcy w roku na podstawie oświadczeń złożonych przez polskiego pracodawcę (IAR)
Pracodawcy coraz częściej narzekają na brak pracowników. Coraz chętniej zatrudniają osoby zza wschodniej granicy
IAR/Krystian Dobuszyński


Wrzesień był kolejnym miesiącem spadku bezrobocia. Z podanych dzisiaj przez GUS danych wynika, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 8,3 procent i jest najniższa od ćwierć wieku.

Systematycznie spadające bezrobocie sprawia, że pracodawcy coraz częściej narzekają na brak pracowników. Bardzo chętnie sięgają więc po osoby zza naszej wschodniej granicy, zwłaszcza po Ukraińców. Jak podkreśla w rozmowie z IAR Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, ułatwieniem są uproszczone procedury. Ukraińcy mogą pracować przez sześć miesięcy w roku na podstawie oświadczeń złożonych przez polskiego pracodawcę. Znajdują zatrudnienie przede wszystkim w budowlance, rolnictwie i ogrodnictwie, Ukrainki zajmują się dziećmi, pomagają w domach. Przybywają też fachowcy - zazwyczaj świetni informatycy.

Napływ Ukraińców do Polski wynika nie tylko z tego, że u nas brakuje pracowników ale też z sytuacji w samej Ukrainie - zwraca uwagę Łukasz Komuda. Jest tam duże bezrobocie, duża inflacja i wynagrodzenia, które nie nadążają za tą inflacją. Praca w Polsce za nawet minimalną płacę jest dla nich bardzo atrakcyjna.

Nie wiadomo dokładnie ilu Ukraińców pracuje w Polsce. Szacuje się, że jest ich około miliona.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt