Logo Polskiego Radia
Print

W Krakowie stanie pomnik Armii Krajowej

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 03.10.2016 15:44
  • Budowa pomnika AK w Krakowie.mp3
Inicjatorom udało się zebrać kwotę, która pozwala na rozpoczęcie budowy monumentu
Alexander Smaga  podczas zbiórki pieniędzy na budowę pomnika AK w KrakowieAlexander Smaga podczas zbiórki pieniędzy na budowę pomnika AK w Krakowie

Sukcesem zakończyła się akcja crowdfundingowa, zorganizowana na rzecz budowy pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Organizatorom udało się zebrać ponad 360 tys. zł. Ta kwota pozwala na rozpoczęcie budowy monumentu.

Akcja crowdfundingowa (polegająca na wynagrodzeniu przez autora projektu, osób, głównie internautów, które wpłacają na projekt) rozpoczęła się w lutym i trwała 63 dni (tyle trwało powstanie warszawskie). Polegała ona na internetowej zbiórce finansów na budowę pomnika AK w Krakowie. Zainteresowani mogli wpłacać dowolne kwoty, logując się na portalu PolakPotrafi.pl.

Nazwiska tych, którzy wpłacili co najmniej 100 zł, znajdą się na tablicy pamiątkowej w Ogrodzie Pamięci, otaczającym przyszły pomnik AK.

Tak naprawdę oczekiwaliśmy, że w Polsce, w kraju, gdzie istniało największe państwo podziemne podczas II wojny światowej, będzie silny odzew. Trzeba było obudzić te duchy, bo wszyscy jesteśmy synami i córkami Armii Krajowej—powiedział jeden z inicjatorów akcji i zwycięzca konkursu na projekt pomnika Alexander Smaga.

Zaznaczył, że suma ponad 360 tys. zł pozwala na realne rozpoczęcie budowy pomnika AK. Środki te umożliwią pokrycie opłat urzędowych, a przede wszystkim pozwolą wybudować najważniejszą część monumentu - wstęgę. Według niego odsłonięcie całości pomnik może nastąpić w Święto Polskiego Państwa Podziemnego - 27.09.2017 roku.

Łącznie na realizację całej inwestycji - budowę pomnika i urządzenie otocznia - potrzeba ok. 1,2 mln zł. Oprócz środków zebranych na PolakPotrafi.pl, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej uzbierał ok. 80 tys. zł. Pomoc finansową zadeklarowało także miasto Kraków, chęć wsparcia wyraziły firmy prywatne.

Pomnik Armii Krajowej będzie miał kształt wstęgi, która wyłania się spod ziemi i narasta do wysokości 4,2 m. Rzeźba będzie zbudowana z dwóch stalowych warstw: zewnętrznej w kolorze rdzy i wewnętrznej w kolorze błyszczącej stali. Forma wstęgi odzwierciedla granice Rzeczypospolitej Polskiej w momencie wybuchu II wojny światowej. Monument wyznaczy granice niewielkiego placu - miejsca zebrań i składania hołdu podczas uroczystości patriotycznych.

Alexander Smaga, prezes Fundacji "Wstęga pamięci", liczy na wsparcie budowy pomnika ze strony Polaków z całego świata. Zabiegał o nie także podczas niedawnego Forum Ekonomicznego w Krynicy, gdzie rozmawiała z nim Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt