Logo Polskiego Radia
Print

ABW wkracza do akcji. Rosjanin wyrzucony z Polski

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 28.09.2016 14:06
  • Zarzuty w sprawie drona nad KPRM.mp3
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczęła procedurę wydalenia Rosjanina, który sterował dronem
Foto: ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczęła procedurę wydalenia Rosjanina, który sterował dronem przed KPRM - dowiedział się portal niezależna.pl. Z nieoficjalnych informacji wynika, że obywatel Federacji Rosyjskiej już opuścił teren Polski.

Obywatel Rosji Iwan K. usłyszał zarzut używania drona w tzw. strefie kontrolowanej w rejonie al. Ujazdowskich i ul. Bagateli bez zgody Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej i Biura Ochrony Rządu, po czym został zwolniony - podała warszawska prokuratura.

Jak powiedział rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej Michał Dziekański, Iwanowi K. postawiono zarzut na podstawie Prawa lotniczego - że naruszył przepisy lotów statkami powietrznymi w tzw. strefie kontrolowanej lotniska, nie występując do Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej o określenie możliwości wykonania lotu - a także w strefie zarządzanej przez Biuro Ochrony Rządu, bez jego zgody. Iwan K. został zwolniony - podał prokurator.

Prawo lotnicze przewiduje do 5 lat więzienia za złamanie zakazu posługiwania się dronami w strefach objętych zakazem lub ograniczeniami lotu.

Michał Dziekański dodał, że drugi zatrzymany Rosjanin został przesłuchany jako świadek i także zwolniony.

Wobec obu prokuratura nie zastosowała żadnych środków zapobiegawczych. "Prokuratura zwróci się do ABW o rozważenie zainicjonowana procedury ich wydalenia" - powiedział Michał Dziekański.

W poniedziałek drona, który latał w okolicach kancelarii premiera, zauważył funkcjonariusz BOR na tzw. posterunku zewnętrznym kancelarii. Zatrzymano dwóch Rosjan. Czynności w dochodzeniu tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Warszawie powierzyła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Źródło: niezależna.pl/IAR/ho

tags: ABW
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt