Logo Polskiego Radia
Print

Polacy mają niewykorzystany potencjał do oszczędzania

IAR
Dariusz Adamski 22.09.2016 14:36
  • Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz o przyczynach skromnego oszczędzania wśród Polaków (IAR)
Polacy mają możliwość oszczędzania większych kwot, niż obecnie odkładają na przyszłość
IAR/Łukasz Kowalski

Polacy mają możliwość oszczędzania większych kwot, niż obecnie odkładają na przyszłość. Tak wynika z opublikowanego przez Związek Banków Polskich raportu przygotowanego na podstawie badań instytutu TNS. Okazało się, że 65 procent mieszkańców Polski jest w stanie oszczędzać przynajmniej niewielkie kwoty, a 35 procent odkłada co miesiąc do 250 złotych. Z drugiej strony prawie 40 procent ankietowanych nie oszczędza długoterminowo, a ponad jedna czwarta nie wie, czy cokolwiek odkłada w dłuższej perspektywie.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz wskazuje, że skłonność do oszczędzania osłabiają między innymi niewielkie zachęty ze strony instytucji finansowych. Powodem są niskie stopy procentowe, które przekładają się na niewielkie oprocentowanie lont i lokat bankowych.

Ponad połowa ankietowanych wskazała, ze do oszczędzania zachęciłby ich wzrost dochodów. Krzysztof Pietraszkiewicz wskazuje, że przynajmniej część społeczeństwa mogłaby oszczędzać, rezygnując z niektórych, zbędnych wydatków. Wskazuje, że możliwe jest ograniczenie ilości pieniędzy wydawanych na używki, czy gadżety, które szybko okazują się niepotrzebne.

Na koniec lipca Polacy zgromadzili na rachunkach bankowych 694 miliardy złotych.

Ankietę przeprowadzono w drugiej połowie sierpnia, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1058 Polaków w wieku 15 lat i starszych.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt