Logo Polskiego Radia
Print

Viktor Orban "Człowiekiem roku" na forum w Krynicy

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 07.09.2016 07:04
  • Premier Beata Szydło o nagrodzie dla Viktora Orbana.mp3
Viktor Orban, premier i przywódca partii Fidesz, na Forum Ekonomicznym w Krynicy otrzymał tytuł Człowieka Roku
Foto: polskieradio.pl

Nagrodę węgierskiemu politykowi wręczyła premier Beata Szydło.

Viktor Orban stoi na czele węgierskiego rządu od maja 2010 roku. Pierwszy raz premierem został w 1998 roku i funkcję tę pełnił do 2002 roku. Od 2002 roku Viktor Orban kieruje też narodowo-konserwatywną partią Fidesz.

Rok temu tytuł "Człowieka roku" Forum Ekonomicznego otrzymał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W poprzednich latach tytuł Człowieka Roku trafił do m.in.: papieża Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Donalda Tuska.

Rada Programowa Forum Ekonomicznego przyznaje nagrodę Człowieka Roku wybitnym osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej.

W laudacji Igor Janke z Instytutu Wschodniego wskazywał, że Orban, gdy po raz pierwszy objął stery węgierskiego rządu, był jednym z najmłodszych premierów w Europie Wschodniej; gdy po raz drugi stanął na czele rządu w 2010 r., Węgry stały na progu katastrofy finansowej i wielu uważało, że będą drugą Grecją.

Jak dodał Janke, wiele osób twierdziło wtedy, że Orban doprowadzi kraj do jeszcze większej katastrofy. - Tak się jednak nie stało. Węgry powoli wychodzą z kryzysu, stają się silniejsze. Te reformy, które wydawały się kontrowersyjne, okazały się w dużej mierze skuteczne - podkreślił.

Viktorze, życzę Ci, abyś pozostał dalej tym niepozornym napastnikiem, jeszcze przez wiele lat - zakończył swe wystąpienie Igor Janke.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt