Logo Polskiego Radia
Print

Powstanie polska strefa humanitarna w Libanie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.08.2016 09:05
  • Liban-powstanie polska strefa humanitarna.mp3
Polskie ministerstwo spraw zagranicznych ma zwiększyć pomoc dla syryjskich uchodźców w tym kraju
PAP

W północnym Libanie powstanie polska strefa humanitarna. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych ma zwiększyć pomoc dla syryjskich uchodźców w tym kraju. Polskie władze chcą pomagać tym uciekinierom, którzy nie zmierzają do Europy, ale pozostają na Bliskim Wschodzie.
Pieniądze z polskiego budżetu trafiają do uchodźców w Jordanii, irackim Kurdystanie oraz w Libanie. W tym ostatnim kraju od pięciu lat działa Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które płaci uchodźcom za mieszkania.
Prezes Centrum Wojciech Wilk mówił w Polskim Radiu, że teraz organizacja ma środki na zapewnienie pomocy Syryjczykom do końca przyszłego roku. To pozwoli objąć uciekinierów kompleksową pomocą nawet na 12 miesięcy. „Jest to dobry okres, gdyż w przypadku większości tych rodzin pozwoli na wyciągnięcie najbiedniejszych z granicy ubóstwa oraz danie im samowystarczalności materialnej, aby mogli znaleźć pracę i mieć dach nad głową” - twierdzi Wojciech Wilk.
Polska organizacja ma nie tylko zapewniać Syryjczykom dach nad głową, ale także prowadzić ośrodek opieki zdrowotnej dla 20 tysięcy osób oraz centrum szkolenia zawodowego. „Ci uchodźcy wrócą do Syrii, kiedy wojna się skończy. Ta młodzież, która nie miała możliwości kształcenia, będzie musiała włączyć się w projekt odbudowy kraju” - dodaje prezes.
Wojna domowa w Syrii sprawiła, że ponad połowa mieszkańców tego kraju uciekła ze swoich domów. Co najmniej 5 milionów osób wyemigrowało do państw ościennych, w tym do Libanu, Jordanii i Turcji.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt