Logo Polskiego Radia
Print

Potrzebny jest polsko-ukraiński dialog

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.07.2016 21:29
  • Prof.Bohdan Hud' z Uniwersytetu Lwowskiego.mp3
W obliczu rosyjskiego zagrożenia Polska i Ukraina muszą się porozumieć - apeluje prof. Bohdan Hud'
Prof. Bohdan Hud'Prof. Bohdan Hud'

Polska i Ukraina muszą się dojść do porozumienia w obliczu zagrożenia płynącego z Rosji - mówi prof. Bohdan Hud" z Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki.

"Prawda historyczna jest potrzebna, bo tylko na niej można opierać dobre wzajemne relacje" - mówi ukraiński historyk, zgadzając się ze słowami prezydenta Andrzeja Dudy, który w 73. rocznicę zbrodni wołyńskiej złożył kwiaty przed pomnikiem Ofiar Zbrodni Wołyńskiej na warszawskim Żoliborzu i zaapelował aby czynić wszystko, aby "tę prawdę głosić, pokazać z obydwu stron".

Zdaniem prof. Bohdan Hud'a sprawę zbrodni wołyńskiej trzeba powierzyć historykom polskim i ukraińskim, którzy powinni ją "zbadać dokument po dokumencie", uwzględniając racje obu stron. Być może, to nie będzie łatwe do przyjęcia dla wielu, ale prawda musi być wyświetlona, żeby można było budować dobre relacje między Polska a Ukrainą, nawet jeśli będzie to trudne.

Prof. Bohdan Hud' apeluje także aby badając zbrodnię wołyńską nie abstrahować od realiów historycznych i uwzględnić rolę strony rosyjskiej, która podżegała do waśni narodowościowych i wspierała rozwój nacjonalizmu na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województw II RP, gdzie później dokonano zbrodni.

Ukraiński historyk przypomina też o koncepcji Międzymorza, czyli koalicji krajów Europy Środkowo-Wschodniej od Morza Czarnego po Bałtyk. Pomysł budowy takiego porozumienia został wysunięty jeszcze przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w latach 20-tych XX wieku. W naszych czasach wrócił do tej idei nieżyjący Prezydent RP Lech Kaczyński oraz nawiązuje obecny Prezydent Andrzej Duda.

Prof. Bohdan Hud' uważa, że konfederacja krajów Europy Środkowej i Wschodniej mogłaby pomóc wzmocnić ich pozycję na kontynencie. Byłaby również formą obrony wobec zagrożenia ze strony Rosji.

Z prof. Bohdanem Hud'em z Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki rozmawiała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt