Logo Polskiego Radia
Print

Nadija Sawczenko: dziękuję Polakom za wsparcie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 07.07.2016 16:10
  • Nadija Sawczenko o szczycie NATO.mp3
Ukraińska lotniczka i posłanka podkreśliła, że przyjechała do Polski, aby podziękować za wsparcie i pomoc
Nadija Sawczenko w SejmieNadija Sawczenko w Sejmie

Ukraińska lotniczka i posłanka Nadija Sawczenko, która w czwartek odwiedziła Sejm, podkreśliła, że przyjechała do Polski, aby podziękować polskim przyjaciołom za wsparcie i pomoc w uwolnieniu z rosyjskiej niewoli.

Przyjechałam do Polski, aby im podziękować, aby rozeznać się w sytuacji, chciałabym powiedzieć wszystkim moim polskim przyjaciołom: dziękuję za wsparcie - podkreśliła Nadija Sawczenko. Jak dodała, bardzo dobrze rozumie język polski.

- Kiedy byłam w więzieniu otrzymywałam z Polski listy wspierające, czytałam je po polsku, mam jeszcze problemy z mówieniem po polsku, ale sądzę, że pokonam także tę barierę - powiedziała ukraińska lotniczka.

Nadiję Sawczenkę, która zasiadła na sejmowej galerii po wznowieniu obrad przez Sejm, powitał marszałek Marek Kuchciński. - Cieszymy się, że jest pani z nami, na wolności - dodał. Ukraińska lotniczka w czwartek będzie jeszcze rozmawiała z posłami zasiadającymi w polsko-ukraińskiej grupie parlamentarnej.

35-letnia porucznik ukraińskich sił zbrojnych Nadija Sawczenko jest obecnie posłanką partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko. W marcu rosyjski sąd skazał ją na 22 lata więzienia, uznając, że jest współwinna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 r.

Nadija Sawczenko, która jako urlopowana oficer ukraińskiej armii walczyła wtedy przeciwko prorosyjskim separatystom, nie przyznała się do winy. Lotniczka twierdzi, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici.

Nadija Sawczenko powróciła 25 maja do ojczyzny, wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa.

W marcu polscy posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie Sawczenko. Sejm stanowczo domagał się natychmiastowego uwolnienia przez Rosję ukraińskiej lotniczki i wyraził głębokie zaniepokojenie jej stanem zdrowia.

Nadija Sawczenko odebrała pod koniec czerwca w Lublinie nagrodę Orła Jana Karskiego za "hart ducha w walce o ludzką godność i honor". Zaapelowała wówczas o wzajemne wybaczenie krzywd między Polakami i Ukraińcami i budowanie przyjaznych relacji.

Nadija Sawczenko, która przyjechała do Warszawy, jako członkini delegacji Ukrainy na szczyt Sojuszu, ma nadzieję, że NATO stanie się pośrednikiem w negocjacjach między Rosją a Ukrainą.

Z Nadiją Sawczenko rozmawiał Piotr Pogorzelski.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt