Logo Polskiego Radia
Print

Rosja: Grzywna za informację o napaści ZSRR na Polskę

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 01.07.2016 18:03
  • Rosja-grzywna za informacje o agresji ZSRR na Polskę.mp3
Mieszkaniec Permu został skazany za publikację tekstu o wspólnej napaści Niemiec i ZSRR na Polskę
fot. sxc.hu

37-letni mieszkaniec Permu został skazany za publikację tekstu o wspólnej napaści Niemiec i ZSRR na Polskę. Jak informuje dziennik „Kommiersant”, sąd uznał, że Władimir Łuzgin rozpowszechniał nieprawdę o działalności Związku Radzieckiego, sprzeczną z ustaleniami Trybunału Norymberskiego.

Rosjanin zamieścił na portalu społecznościowym „Vkontakte” tekst zatytułowany „15 faktów o banderowcach, czyli o czym milczy Kreml”. Zawierał o między innymi sformułowanie, że „komuniści i Niemcy wspólnie napadli na Polskę, rozpętując II wojnę światową”. Sąd w Permie uznał, że tego typu stwierdzenia są sprzeczne z ustaleniami Trybunału Norymberskiego, co potwierdził w trakcie procesu dziekan wydziału historii Permskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistyczno - Pedagogicznego Aleksandr Wiertinski. Uznał on, że tekst zawiera nieprawdziwe informacje o działalności ZSRR w okresie II wojny światowej, w tym stwierdzenia, które nie odpowiadają stanowisku, przyjętemu na poziomie międzynarodowym.

Skazując Władimira Łuzgina na grzywnę w wysokości 200 tysięcy rubli, to jest około 2 tysięcy 700 euro, sąd uznał, że oskarżony zdawał sobie sprawę, iż tego typu nieprawdziwe treści będą kształtować „przekonanie o negatywnej działalności ZSRR”.

Jak podkreśla dziennik „Kommiersant”, to pierwszy w Rosji wyrok na podstawie nowych przepisów zabraniających „rehabilitacji nazizmu”. Rosyjscy politycy, w tym prezydent Władimir Putin, wielokrotnie w swoich wystąpieniach kwestionowali współudział ZSRR w agresji na Polskę, w wrześniu 1939 roku.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt