Logo Polskiego Radia
Print

Kanada za wzmocnieniem wschodniej flanki NATO

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 11.05.2016 08:39
  • Prezydent Andrzeje Duda podziękował kanadyjskim żołnierzom.mp3
  • Prezydent Andrzej Duda w Kanadzie.mp3
Prezydent Andrzej Duda i premier Justin Trudeau za zaangażowaniem Sojuszu w bezpieczeństwo wschodniej flanki.
Prezydent Andrzej Duda z premierem Justinem Trudeau foto: polskieradio.plPrezydent Andrzej Duda z premierem Justinem Trudeau foto: polskieradio.pl

Na szczycie NATO Kanada potwierdzi konieczność wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu – takie zapewnienie według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego otrzymał w Ottawie prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z premierem Justinem Trudeau.

Krzysztof Szczerski poinformował dziennikarzy, że premier Trudeau potwierdził swoją obecność na warszawskim szczycie. - Potwierdził także, że na tym szczycie Kanada przedstawi stanowisko mówiące o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO, że NATO powinno działać w tym zakresie wspólnie, że trzeba podkreślić w Warszawie znaczenie jedności Sojuszu i tego, by wszyscy sojusznicy wspólnie odpowiedzieli na nowe zagrożenie, które przyszło ze Wschodu – powiedział minister.

Ocenił, że to ważne, aby na „bardzo delikatnym etapie dyskusji, jak zbudować obecność NATO na wschodniej flance, niczego nie przyspieszać i nie ogłaszać, gdyż istotna będzie całość decyzji”.

- Panowie zgodzili się, że jednym z celów szczytu NATO jest potwierdzenie zaangażowania całego Sojuszu, wszystkich państw sojuszniczych w bezpieczeństwo wschodniej flanki – dodał.

Dopytywany, czy ze strony premiera Kanady padły deklaracje dotyczące liczby kanadyjskich żołnierzy i rodzaju sprzętu, które mogłyby stacjonować w Polsce, odparł: „Negocjacje dotyczące szczegółowych technicznych ustaleń zaangażowania wszystkich państw w decyzje warszawskiego szczytu wciąż się toczą”.

Według prezydenckiego ministra politycy rozmawiali także o polityce wschodniej. - O tym, że wobec Rosji trzeba stosować działania, które by pokazały jednocześnie silne przekonanie wspólnoty Zachodu, że prawo nie może być łamane, że podstawą relacji międzynarodowych jest przestrzeganie prawa międzynarodowego (…) Jednocześnie z tej silnej pozycji, jedności i siły należy prowadzić dialog z Rosją, ponieważ nikt nie jest zainteresowany izolowaniem Rosji – powiedział. Zaznaczył, że dialog jest możliwy tylko, gdy wspólnota Zachodu będzie miała wspólne stanowisko, że trzeba przede wszystkim przywrócić ład oparty na prawie międzynarodowym.

Krzysztof Szczerski poinformował, że Andrzej Duda i premier Trudeau rozmawiali o kwestiach współpracy gospodarczej „ze szczególnym podkreśleniem nadziei, jakie wiąże Kanada z ratyfikacją umowy o wolnym handlu”. - Prezydent Duda zadeklarował, że Polska będzie starała się być krajem, który być może jako pierwszy z krajów UE ratyfikuje tę umową, gdyż Polska, polskie firmy są zainteresowane wolnym handlem, współpracą gospodarczą z Kanadą – powiedział Krzysztof Szczerski.

Politycy rozmawiali także o polskich firmach na kanadyjskim rynku: Orlenie i KGHM – dodał. Poruszyli również temat przyszłości UE i kryzysu migracyjnego – powiedział prezydencki minister. - Solidarność, prawa człowieka, wolność to coś, co jest nam wspólne – dodał.

IAR

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt