Logo Polskiego Radia
Print

Refat Czubarow apeluje o embargo na rosyjską ropę

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 09.05.2016 13:07
Przedstawiciele Medżlisu Tatarów krymskich wezwali UE do zaostrzenia sankcji przeciwko Rosji.
Refat Czubarow foto: polskieradio.plRefat Czubarow foto: polskieradio.pl

"W szczególności rozważyć należy tymczasowe embargo na rosyjską ropę naftową" - oświadczył przewodniczący krymskotatarskiego Medżlisu Refat Czubarow.

"W sytuacji nasilania represji wobec Tatarów krymskich naszym zadaniem jest zainteresować społeczność międzynarodową aby wzmocniła sankcje przeciwko Rosji"— zaznaczył Refat Czubarow. "Kraje europejskie powinny rozważyć kwestię ewentualnego, przynajmniej tymczasowego, embarga na surowce energetyczne z Rosji, w szczególności ropy " — oświadczył przewodniczący Medżlisu .

Refat Czubarow, od dnia aneksji Krymu, apeluje do świata o odpowiedź na działania Rosji. - Rosja zachowuje się na okupowanym Krymie na tyle brutalnie, na ile pozwala jej społeczność międzynarodowa - mówi.

Polityka zachodu w odniesieniu do Krymu, zdaniem Refata Czubarowa, jest polityką chowania głowy w piasek.

- Dziś Putin uderza w Tatarów i Ukraińców - jutro wyda swój wyrok również na wasze narody - tymi słowy Refat Czubarow zwrócił się niedawno do przywódców państw Zachodu.

18 kwietnia Ministerstwo Sprawiedliwości wpisało krymskotatarski Medżlis na listę organizacji ekstremistycznych, które uznano w Rosji za niepożądane.

Resort wyjaśnił, że umieszczenie Medżlisu na tej liście jest konsekwencją niedawnej decyzji rosyjskiej prokurator Natalii Pokłonskiej.

13 kwietnia Natalia Pokłonska, sprawująca funkcję prokurator Krymu, poinformowała, że zawiesza działalność Medżlisu do decyzji sądu, który rozpatruje jej wniosek o całkowitą likwidację tej organizacji. Według prokurator władze Medżlisu od początku "integracji Krymu z Federacją Rosyjską dążą do destabilizacji sytuacji na półwyspie, szerzą nienawiść do Rosji i prowokują zachowania nacjonalistyczne i ekstremistyczne".

W rezultacie Medżlis otrzymał zakaz korzystania z mediów państwowych i samorządowych, organizowania imprez masowych, używania kont bankowych i prowadzenia jakiejkolwiek działalności. Decyzję rosyjskiej prokurator o zawieszeniu Medżlisu skrytykowała Unia Europejska i Rada Europy.

Tatarzy alarmują, że okupacyjne władze półwyspu prowadzą wobec nich agresywną politykę - w ciągu dwóch lat okupacji kilkaset razy dokonywano przeszukań w mieszkaniach, biurach i meczetach.

Kilkunastu Tatarów, z powodu swoich poglądów politycznych znajduje się w rosyjskich aresztach. Mają też miejsce pobicia i porwania Tatarów.

12 maja Parlament Europejski zamierza przeprowadzić debatę i podjąć uchwałę dotyczącą "naruszenia praw Tatarów krymskich ze strony Rosji". W porządku obrad zaplanowano dyskusję w sprawie, jak określono, naruszeń praw człowieka, demokracji i rządów prawa w odniesieniu do Tatarów na Krymie.

IAR/PAP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt