Logo Polskiego Radia
Print

Europosłowie PiS pytają KE o naciski na polskie media

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.04.2016 08:33
Parlamentarzyści wystosowali do KE interpelację w związku z nagraniami rozmów opublikowanymi w "Do Rzeczy".
int

Interpelację złożyli europosłowie Prawa i Sprawiedliwości - Jadwiga Wiśniewska, Zbigniew Kuźmiuk i Stanisław Ożóg.
Chodzi o rozmowę byłego rzecznika rządu Pawła Grasia z biznesmenem Janem Kulczykiem na temat odwołania redaktora naczelnego dziennika "Fakt".

W poniedziałek tygodnik "Do Rzeczy" napisał, że dotarł do niepublikowanych nagrań z tzw. afery podsłuchowej - rozmowy nieżyjącego już biznesmena Jana Kulczyka z byłym rzecznikiem rządu PO i PSL, z kwietnia 2014 roku.

Według stenogramów Paweł Graś mówił, że "Fakt" zajmuje się nieustannym atakowaniem rządu i premiera Donalda Tuska, a ówczesny naczelny tego dziennika Grzegorz Jankowski jest po stronie PiS. Biznesmen miał oferować interwencję w tej sprawie u wdowy po właścicielu niemieckiego koncernu Axel Springer, którego częścią jest "Fakt".

W interpelacji europosłowie PiS podkreślają, że opinia publiczna w Polsce jest poruszona informacjami opublikowanymi na łamach tygodnika, z których wynika, iż zmiana redaktora naczelnego "Faktu" wydawanego przez koncern Axel Springer nastąpiła w wyniku nacisków politycznych wywieranych przez ówczesny rząd Polski i rząd Niemiec.

- Celem interwencji było wytłumienie krytyki rządu polskiego w tej gazecie - wskazują europosłowie.

Jak podkreślają, w ostatnich miesiącach Komisja Europejska wielokrotnie krytycznie odnosiła się do sytuacji mediów w Polsce. W związku z tym pytają KE, czy odniesie się do sprawy "Faktu".

IAR

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt