Logo Polskiego Radia
Print

Zagrożenie cyberprzestępczością coraz większe

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 10.02.2014 19:53
  • Zagrożenie cyberprzestępczością coraz większe
Komisja Europejska podsumowuje działalność Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością.

Zagrożenie cyberprzestępczością staje się coraz poważniejsze, a walka z hakerami coraz bardziej skomplikowana - tak twierdzą eksperci Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością. Komisja Europejska opublikowała właśnie pierwszy raport dotyczący działalności organu, który wspiera państwa członkowskie w zwalczaniu przestępstw w sieci.

W ciągu swojej rocznej działalności Centrum brało udział w kilkudziesięciu operacjach mających na celu walkę z hakerami, pedofilami czy przestępcami dopuszczającymi się oszustw z użyciem kart płatniczych. Jak powiedział dyrektor Centrum Trols Orting - znakomita większość nielegalnych operacji ma swoje źródło poza granicami Unii - głownie w Rosji. „Stoją za nimi jednak nie tylko Rosjanie, ale także obywatele krajów członkowskich, którzy atakują kilka państw na raz” - powiedział Orting. Cecilia Malstroem, unijna komisarz do spraw wewnętrznych podkreślała z kolei, że dzięki nowym technologiom hakerzy stosują coraz bardziej wyszukane metody, wobec których policja często bywa bezradna. „Wykrywanie cyberprzestępców staje się coraz trudniejsze, bo potrafią się oni coraz lepiej ukrywać, a nawet jeśli uda się ich zidentyfikować, organy ścigania mają ogromne problemy ze zdobyciem dowodów” - powiedziała Malmstroem.

Według badań Eurobarometru 12% Europejczyków było ofiarami włamań na konto mailowe czy profil na portalu społecznościowym. 7% - oszustw bankowych online.

W jaki sposób Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością przyczynia się do ochrony Europejczyków i jakie wyzwania stoją przed nią w przyszłości? O tym z Joanną Świątkowską, ekspertem Instytutu Kościuszki ds cyberbezpieczeństwa rozmawia Przemysław Pawełek.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt