Logo Polskiego Radia
Print

Epopeja na tysiące głosów

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 08.09.2012 19:47
  • Narodowe czytanie Pana Tadeusza.mp3
Cała Polska, od Sopotu po Zakopane i od Szczecina do Przemyśla czyta "Pana Tadeusza".
Ilustracja do Księgi XI Michała Elwiro Andriollego z 1881 rokuIlustracja do Księgi XI Michała Elwiro Andriollego z 1881 rokudomena publiczna

W Warszawie w Ogrodzie Saskim akcję rozpoczął prezydent Bronisław Komorowski, który doczytał Inwokację. Poszczególne księgi są czytane przez znanych aktorów, między innymi: Andrzeja Seweryna, Andrzeja Chyrę, Krystynę Jandę, Olgierda Łukaszewicza, Stanisławę Celińską, Jerzego Trelę i Krzysztofa Globisza. Akompaniują im wybitni pianiści, grający utwory Fryderyka Chopina. Wśród muzyków są między innymi Janusz Olejniczak i Andrzej Jagodziński. "To dwieście lat od wielkich, ważnych wydarzeń, związanych z nadzieję na polską wolność. To dwieście lat, których wiele polskich pokoleń, tak jak Adam Mickiewicz, marzyło o wiośnie wolności. Dziś możemy cieszyć się naszą wiosną wolności naszych pokoleń, ale warto pamiętać, że w tej drodze ku wolności i Pan Tadeusz, i wspaniała twórczość Adama Mickiewicza nie tylko nas tworzyły, ale także i zachęcały i umacniały w naszym narodowym dążeniu" - mówił Bronisław Komorowski, rozpoczynając Narodowe Czytanie.

"Pan Tadeusz" jest dziś czytany także w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Zakopanem, Rzeszowie i Przemyślu, Olsztynie, Elblągu, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie, Pszczynie, Radomiu, Ciechanowie, Płocku, Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Opolu, Strzelcach Opolskich, Gdańsku, Sopocie, Szczecinie, Koszalinie, Słupsku, Białymstoku, Lublinie, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Wałbrzychu.

W związku z akcją po zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie można będzie oglądać okolicznościową iluminację. Na zmieniającym kolor tle wyświetlana będzie symboliczna księga poematu wraz z datą i nazwą tej ogólnopolskiej akcji.

Jutro w godz. 13.00-17.00 dla wszystkich chętnych zostanie otwarty Pałac Prezydencki. W tym dniu będzie można zwiedzić między innymi Salę Chorągwianą, Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Jerzego Nowosielskiego, Sień Główną i Kaplicę. Zwiedzający będą również mogli obejrzeć wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi. Znajdują się na niej m. in.: karta z rękopisu Pana Tadeusza, pióro poety, list Adama Mickiewicza do Zygmunta Krasińskiego z 1844 roku, ilustracje do Pana Tadeusza autorstwa M. E. Andriollego.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt