Logo Polskiego Radia
Print

Przybywa uchodźców z Syrii

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 30.08.2012 18:57
  • Rozmowa z prezesem Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciechem Wilkiem
Tym w Libanie pomaga między innymi Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
fot. PAP/EPA/Jamal Nasrallah

ONZ alarmuje, że znów lawinowo rośnie liczba uchodźców z ogarniętej wojną domową Syrii. Według przedstawicieli Narodów Zjednoczonych, tylko w ciągu ostatniego tygodnia podwoiła się liczba Syryjczyków, którzy uciekli do Jordanii.
Według ONZ, w Turcji, Libanie, Jordanii i Iraku jest teraz co najmniej 214 tysięcy uchodźców. Władze tych krajów alarmują, że nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z napływem uciekinierów.
Syryjskim uchodźcom pomagają także polskie organizacje. Około 800 osób skorzystało już ze wsparcia Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Dzięki pieniądzom z polskiego MSZ, organizacja przekazuje uchodźcom zasiłki na wynajem domów w Libanie, w wioskach niedaleko granicy z Syrią.
Szef PCPM Wojciech Wilk tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem, że wynajmowanie domów to najlepsze rozwiązanie dla syryjskich rodzin. Jak mówi, w Libanie nie ma obozów dla uchodźców, więc Syryjczycy muszą sami znaleźć sobie miejsce schronienia. „Wynajem mieszkania będzie kosztować 2 tysiące dolarów rocznie, a wyremontowanie domu na potrzeby jednej rodziny kosztuje 6-10 tysięcy dolarów” - dodaje Wilk.
Z kolei w Jordanii programy dla syryjskich uchodźców prowadzi Caritas Polska. Te projekty również są finansowane z budżetu MSZ.
Syryjscy aktywiści oceniają, że od początku konfliktu w tym kraju zginęło już 25 tysięcy osób. Prezydent Baszar al-Assad, którego ustąpienia domagają się rebelianci, twierdzi, że powstanie w Syrii to dzieło spisków obcych państw.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt