Logo Polskiego Radia
Print

Donald Tusk: "Zawieszam ratyfikację ACTA"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 06.02.2012 13:22
  • 06.02 - Ratyfikacja ACTA zawieszona.mp3
Szef rządu przyznał, że konsultacje społeczne przed podpisaniem umowy były niewystarczające.

Premier Donald Tusk poinformował, że Polska zawiesza proces ratyfikacji umowy ACTA. Szef rządu przyznał, że konsultacje społeczne przed podpisaniem umowy były niewystarczające.
Premier Tusk powiedział, że podziela opinie krytykujące przygotowania do podpisania umowy ACTA. W jego ocenie podczas konsultacji społecznych za mało czasu poświęcono rozmowom ze środowiskiem internautów. Wstrzymanie procesu ratyfikacji ma naprawić te błędy, podkreślił premier.
Donald Tusk zapowiedział, że Polska wystąpi na forum europejskim, by rozpocząć debatę na temat wolności słowa. Szef rządu powiedział, że Polska nie chce uchodzić za kraj, który odmawia współpracy w sferze ochrony praw autorskich. Jego zdaniem, należy wypracować takie rozwiązanie, które nie będzie ograniczać wolności słowa; z drugiej strony będzie respektować prawa własności - artystów, producentów i właścicieli patentów.
W najbliższy poniedziałek premier spotka się z internautami podczas otwartego spotkania. Debata będzie transmitowana przez internet i za pomocą mediów tradycyjnych. Spotkanie z internautami ma rozpocząć się o godzinie 14.00. Szczegółowe informacje mają zostać podane na stronie internetowej Kancelarii Premiera. Szef rządu nie podał miejsca spotkania.
Premier zapowiedział też rozpoczęcie prac nad reformą prawa autorskiego w Polsce. Rząd ma w tym celu rozpocząć konsultacje ze środowiskami naukowymi, specjalizującymi się w tej dziedzinie prawa.

A Katarzyna Gizińska i Przemysław Pawełek rozmawiali z redaktorem naczelnym "The Warsaw Voice" Andrzejem Jonasem.

IAR/MS

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt