Logo Polskiego Radia
Print

Kreml przedstawia Putina jako przywódcę wszech czasów

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.02.2019 09:00
  • Kreml przedstawia W. Putina jako przywódcę wszech czasów. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Kreml próbuje powstrzymać spadek popularności Władimira Putina ogłaszając prezydenta "przywódcą przyszłości"
Władimir PutinWładimir PutinPAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Jednak kolejne sondaże opinii publicznej wskazują, że coraz mniej Rosjan ufa Putinowi, a jeszcze mniej wierzy w to co mówią jego współpracownicy. Rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazieta" opublikował tekst programowy jednego z kremlowskich ideologów Władysława Surkowa, w którym autor stawia urzędującego prezydenta w jednym rzędzie z carami Iwanem III Srogim, Piotrem Wielkim i sowieckim przywódcą Włodzimierzem Leninem.

Kremlowski doradca napisał, że "model współczesnego państwa rosyjskiego zaczyna się od zaufania i na zaufaniu się opiera". Tymczasem najnowszy sondaż Centrum Analitycznego Jurija Lewady wskazuje, że ponad 52 procent Rosjan uważa urzędników za kłamców fałszujących prawdziwe dane o sytuacji w kraju. Wcześniej w sondażu dotyczącym zaufania do Władimira Putina ponad 60 procent badanych, w różnym stopniu stwierdziło, że nie ufa prezydentowi. Kremlowski ideolog Władysław Surkow nie biorąc pod uwagę wyników badań opinii społecznej przedstawia Władimira Putina jako: reformatora, "ojca założyciela", genialnego stratega i twórcę nowej ideologii państwowej. Surkow w każdym, kto nie stoi po stronie Kremla widzi wroga, a współczesną Rosję przedstawia jako kraj biedny, ale uczciwy, z którego powinien brać przykład Zachód.

Raporty rosyjskich i międzynarodowych organizacji wskazują na coś zupełnie innego. Według Amnesty International, Rosja jest państwem skorumpowanym, w którym rozbudowano aparat represji dławiący wolności obywatelskie. Obrońcy praw człowieka przypominają o aresztach, torturach i politycznych zabójstwach, a antykremlowska opozycja zwraca uwagę na coraz większą liczbę Rosjan żyjących poniżej granicy ubóstwa.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt