Logo Polskiego Radia
Print

Polska kupi system rakiet HIMARS. Kwota robi wrażenie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 10.02.2019 15:25
  • Polska za 414 milionów dolarów kupi amerykański system mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS. Poinformował o tym minister obrony Mariusz Błaszczak
  • Juliusz Sabak z serwisu Defence24.pl o systemie HIMARS dla polskiej armii
Polska za 414 milionów dolarów kupi amerykański system mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS
Fot.: Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej/@MON_GOV_PL

20 wyrzutni rakietowych HIMARS, w tym dwie szkoleniowe, a także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne, ciągniki ewakuacyjne oraz zapas amunicji rakietowej GMLRS-U/AW i ATACMS - tak wygląda opiewająca na 414 milionów dolarów dostawa sprzętu dla polskiego wojska. Kontrakt między rzadami Polski i Stanów Zjednoczonych zostanie podpisany w środę - ogłosili dziś przedstawiciele rządu, którzy odwiedzili Pierwszą Brygadę Pancerną w Warszawie-Wesołej.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej, umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Pierwszy dywizjon systemu zostanie pozyskany w konfiguracji maksymalnie zbliżonej do znajdujących się na wyposażeniu USA. Dostawy elementów systemu mają być realizowane do 2023 roku. Umowa została zrealizowana w ramach zadania modernizacyjnego „Homar”.

W komunikacie MON napisano miedzy innymi, że zakupione "wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Homar służą do realizacji zadań wsparcia ogniowego na rzecz komponentu wojsk lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System HIMARS wykorzystuje amunicję rakietową precyzyjnego rażenia, naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej. Środki ogniowe przeznaczone są do wykonywania zadań ogniowych w obszarze działań taktycznych, tj. do 70 kilometrów, oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 kilometrów".

"Bezpieczeństwo nie ma swojej ceny"

- Bezpieczeństwo nie ma swojej ceny. Zresztą priorytetem rządu premiera Mateusza Morawieckiego jest bezpieczeństwo. Chciałbym zapewnić, że ta transakcja dotyczy zakupu nowoczesnego sprzętu, ale za dobrą cenę. Za dywizjon HIMARS zapłacimy 414 milionów dolarów - mówił Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony narodowej podkreślił, że zakupiony system w znaczny sposób zwiększy zdolności bojowe wojska polskiego. - To będzie 20 wyrzutni razem z amunicją. Jest to sprzęt sprawdzony w walkach w Afganistanie, Iraku i Syrii. Daje gwarancję skuteczności na polu walki - zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że silna i nowoczesna armia to polska racja stanu. Premier podkreślił, że modernizacja armii zwiększy możliwości polityczne i gospodarcze kraju.

- Jesteśmy na dobrej drodze do budowania potencjału, który zwiększy możliwości polityczne, geopolityczne i gospodarcze całej Rzeczpospolitej. Budowa silnej armii ma równiez ogromne przełożenie na znaczenie Polski w Europie i na świecie - mówił premier.

HIMARS to skrót angielskiej nazwy "High Mobility Artillery Rocket System", czyli System Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności. HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS. To wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 kilometrów. Wyrzutnia pocisków znajduje się na opancerzonej, lekkiej ciężarówce. System pozwala na wykonywanie głębokich uderzeń rakietowych. Jego wprowadzenie stanowi niezwykle ważny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych. Razem z wyrzutniami rakietowymi Polska pozyska również środki rażenia oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt