Logo Polskiego Radia
Print

Kolejne sankcje na Rosję za użycie broni chemicznej

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.10.2018 14:51
  • Europejscy przywódcy mają zaapelować o przyspieszenie prac nad objęciem sankcjami konkretnych osób za użycie broni chemicznej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Przywódcy UE mają zaapelować o przyspieszenie prac nad objęciem sankcjami konkretnych osób za użycie broni chemicznej
Władimir PutinWładimir PutinPAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała projekt wniosków na przyszłotygodniowy szczyt w Brukseli. Sprawa ma związek z próbą zabójstwa byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala.

Nowe regulacje przyspieszające procedury nakładania sankcji za użycie broni chemicznej są już gotowe, w poniedziałek zostaną ostatecznie zaakceptowane przez unijnych ministrów spraw zagranicznych. Regulacje nie dotyczą żadnej konkretnej sprawy, ale prace nad nimi rozpoczęły się 3 miesiące po próbie zabójstwa Siergieja Skripala.

Nie ma też jeszcze czarnej listy z konkretnymi nazwiskami, stąd apel europejskich przywódców. W Brukseli panuje przekonanie, że jeśli będzie zgoda unijnych krajów na stworzenie czarnej listy, to trafią na nią sprawcy ataku na byłego rosyjskiego agenta w Salisbury. W projekcie wniosków na szczyt, które widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia, jest też potępienie ataku cybernetycznego na serwery Organizacji do Spraw

Zakazu Broni Chemicznej z siedzibą w Hadze. Holenderskie władze oskarżyły o próbę włamania rosyjskie służby specjalne. Unijni dyplomaci nie wykluczają, że na poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 28 krajów pojawi się także temat objęcia sankcjami również osób odpowiedzialnych za cyberataki.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt