Logo Polskiego Radia
Print

Stany Zjednoczone utworzą wojska kosmiczne

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.08.2018 14:10
  • Mike Pence: konieczne jest utworzenie wojsk kosmicznych. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
W najbliższych latach Amerykanie wydadzą na utworzenie wojsk kosmicznych miliardy dolarów
Rakieta firmy SpaceXRakieta firmy SpaceXPexels/SpaceX/Source: www.spacex.com

Zapowiedział to podczas wizyty w Pentagonie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. Pence oświadczył, że Ameryka jest bliska otwarcia nowego rozdziału w historii sił zbrojnych. Wiceprezydent podkreślił, że utworzenie wojsk kosmicznych jest konieczne, ponieważ rywale Stanów Zjednoczonych prowadzą coraz agresywniejsze działania w przestrzeni kosmicznej.

- Kosmos zmienił się fundamentalnie. Kiedyś był spokojnym miejscem bez rywalizacji. Teraz jest zatłoczony i antagonistyczny. Inne kraje starają się podważyć pozycję Stanów Zjednoczonych w kosmosie jak nigdy wcześniej - powiedział Mike Pence.

Według przedstawionego przez wiceprezydenta planu, jeszcze w tym roku do Kongresu trafi projekt ustawy o utworzeniu sił kosmicznych. Zaczną one być formalnie tworzone za dwa lata. Planowane jest także utworzenie stanowiska zastępcy sekretarza obrony do spraw kosmosu. Biały Dom wystąpił do parlamentu o przyznanie dodatkowych 8 miliardów dolarów na wzmocnienie programów bezpieczeństwa narodowego w kosmosie.

Stany Zjednoczone mają 5 rodzajów sił zbrojnych - wojska lądowe, powietrzno-desantowe, lotnictwo, marynarkę wojenną i straż przybrzeżną. Programy militarne w kosmosie podlegają obecnie siłom powietrznym.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt