Logo Polskiego Radia
Print

Macedonia zaproszona do rozmów ws. członkostwa w NATO

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.07.2018 09:30
  • Macedonia zaproszona do rozmów ws. członkostwa w NATO. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Macedonia otrzymała zaproszenie do rozmów w sprawie ewentualnego członkostwa w NATO
Przywódcy krajów NATO podczas szczytu w BrukseliPrzywódcy krajów NATO podczas szczytu w BrukseliPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Decyzję taką podjęli przywódcy krajów Sojuszu na trwającym właśnie szczycie w Brukseli. Zaproszenie do rozmów zostało wystosowane po tym, jak była republika Jugosławii osiągnęła wstępne porozumienie z Grecją w sprawie nazwy. Zawarta przez premierów obu krajów umowa przewiduje, że była republika będzie nazywać się Północną Macedonią. Wcześniejsza nazwa, Macedonia, była powodem trwającego 27 lat sporu z Grecją. Wszystko dlatego, że Grecy uznają to za nazwę jednego z ich regionów.

Porozumienie nie jest jeszcze ostateczne, a w tej sprawie mają wypowiedzieć się m.in. Macedończycy w referendum. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił w Brukseli, że rozmowy o przyszłym wstąpieniu kraju do Sojuszu mogą zacząć się jedynie wtedy, gdy mieszkańcy zgodzą się na zmianę nazwy.

- To mieszkańcy republiki zdecydują. Jeśli poprą porozumienie, to mogą wstąpić do NATO. Jeśli nie poprą, to nie wstąpią. Nie ma możliwości przystąpienia do NATO bez zmiany nazwy - dodał szef Paktu.

Nawet jeśli mieszkańcy zgodzą się na zmianę nazwy, to władze kraju muszą jeszcze spełnić szereg kryteriów zanim ich kraj otrzyma status oficjalnego kandydata do Sojuszu.

Jak relacjonuje z Brukseli wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, spośród krajów Bałkanów Zachodnich członkami NATO są już m.in. Chorwacja, Albania i Czarnogóra. Do Sojuszu chcą w przyszłości przystąpić Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo.

IAR/dad

tags: Macedonia
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt