Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent Ukrainy: historię pozostawmy historykom

IAR
Dariusz Adamski 12.07.2018 09:24
  • P.Poroszenko o spotkaniu z A.Dudą na temat historii. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
- Nie należy upolityczniać przeszłości - mówił Petro Poroszenko relacjonując spotkanie z Andrzejem Dudą w Brukseli
Petro PoroszenkoPetro PoroszenkoPAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Dyskusja, jak wynika ze słów ukraińskiego przywódcy, dotyczyła sporów na linii Warszawa-Kijów na temat przeszłości historycznej.

- Historię należy zostawić historykom i badaczom. Nie powinniśmy próbować upolityczniać przeszłości, przeszłość powinna łączyć tak jak teraźniejszość i przyszłość - powiedział Petro Poroszenko. Prezydent Ukrainy dziękował także Polsce za silne wsparcie a prezydenta Andrzeja Dudę nazwał silnym partnerem.
Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu nie rozmawiał z dziennikarzami.

W ostatnich dniach uwidoczniły się napięcia w relacjach polsko-ukraińskich na tle historycznym. Oba kraje zaplanowały oddzielne uroczystości upamiętniające rzeź na Wołyniu. W latach 1943-44 ukraińscy nacjonaliści zamordowali dziesiątki tysięcy Polaków, niektórzy mówią, że ofiar mogło być nawet 200 tysięcy.

Strona ukraińska zorganizowała uroczystości w piątek, przed obchodami 75. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. Strona polska zaplanowała te obchody na sobotę i niedzielę. Nie doszło do spotkania prezydentów Polski i Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda był w niedzielę na cmentarzu w Ołyce, gdzie oddał hołd pomordowanym. Prezydent Petro Poroszenko był wtedy w Sahryniu na Lubelszczyźnie, gdzie w marcu 1944 roku podczas akcji Armii Krajowej zginęło kilkuset Ukraińców.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt