Logo Polskiego Radia
Print

USA: prezydent złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim

IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.05.2018 09:13
  • Prezydent złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w amerykańskim mieście Jersey
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas złożenia kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey CityPrezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas złożenia kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City PAP/Radek Pietruszka

Sprawa pomnika wywołała w ostatnich dniach kontrowersje. Władze miasta chciały przenieść go w inne miejsce, ale zaprotestowała przeciwko temu Polonia oraz polscy dyplomaci. Po negocjacjach ustalono, że pomnik zostanie przeniesiony, ale zaledwie 60 metrów dalej.

Prezydent Andrzej Duda, który odwiedza Nowy Jork, przyjechał wieczorem polskiego czasu na skwer w Jersey, gdzie znajduje się pomnik. Wraz z małżonką złożył wieniec pod pomnikiem. Chwilę później drugi wieniec złożył burmistrz Jersey Steven Fulop. Obaj politycy rozmawiali przez kilka minut, a Fulop przekazał polskiemu prezydentowi miniaturowy odlew pomnika wykonany przez autora monumentu.

Krótką ceremonię zakłóciła niewielka grupa Polaków i Amerykanów, którzy w stronę prezydenta Dudy i burmistrza Fulopa krzyczeli: "wstyd". Części Polonii nie podoba się zawarte w ostatnich dniach porozumienie w sprawie Pomnika Katyńskiego.

IAR/dad

tags: Jersey City, USA
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt