Logo Polskiego Radia
Print

Prezydent w USA. Kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim

IAR / PAP
Dariusz Adamski 16.05.2018 13:35
  • Nowy Jork - prezydent Andrzej Duda składa wizytę. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem katyńskim w Jersey City
Pomnik Katyński w New JerseyPomnik Katyński w New JerseyGoogle street view

Był to jeden z najważniejszych punktów pierwszego dnia wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent rozpoczął pierwszy dzień wizyty w Stanach Zjednoczonych od wizyty w archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. “To będzie pierwszy prezydent, który odwiedzi stowarzyszenie, najstarszą organizację na świecie, która grupuje wojskowych weteranów i tych, którzy walczyli o wolność Polski ale też walczyli w różnych armiach świata. To stowarzyszenie, które nawiązuje do Błękitnej Armii generała Hallera” - podkreślał minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

Andrzej Duda spotkał się też z przedstawicielami nowojorskich organizacji żydowskich. Wieczorem czasu polskiego prezydent pojechał na nabrzeże w Jersey City. Złożył tam kwiaty przed pomnikiem katyńskim, którego sprawa budziła w ostatnich dniach wiele kontrowersji. Władze miasta chcą odnowić skwer przy którym znajduje się monument i zapowiadały przesunięcie pomnika w inne miejsce. Zaprotestowała przeciwko temu Polonia, a w rezultacie negocjacji miasta i polskich dyplomatów ustalono, że pomnik zostanie przesunięty zaledwie o kilkadziesiąt metrów. W uroczystościach kwiaty wraz z prezydentem Andrzejem Dudą złożył także burmistrz Jersey Steven Fulop.

W czwartek, w drugim dniu wizyty Andrzej Duda pojedzie do siedziby ONZ na Manhattanie. Będzie tam przewodniczył debacie na temat poszanowania prawa międzynarodowego. W maju Polska przewodniczy pracom Rady Bezpieczeństwa ONZ, stąd organizowana przez Polskę debata.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt