Logo Polskiego Radia
Print

Szef MSZ apeluje o zwrot wraku Tu-154M

IAR / PAP
Dariusz Adamski 16.04.2018 20:15
  • Jacek Czaputowicz w Luksemburgu o konieczności zwrotu wraku Tu-154M (IAR)
Polska oczekuje ciągle zwrotu wraku TU-154M - mówił w Luksemburgu Jacek Czaputowicz do szefów MSZ państw UE
Wrak TU-154M w SmoleńskuWrak TU-154M w SmoleńskuFoto: PRSA/Pac

- Podczas spotkania z unijnymi ministrami spraw zagranicznych przypomniałem o oczekiwaniu Polski na zwrot wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem - powiedział w poniedziałek w Luksemburgu szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Jednym z tematów dyskusji ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu unijnej Rady ds. Zagranicznych był stan relacji UE z Rosją oraz sytuacja w tym kraju po marcowych wyborach prezydenckich.

Jak relacjonował na briefingu prasowym szef polskiej dyplomacji, podczas posiedzenia przypomniał o tym, że "Polska oczekuje ciągle zwrotu wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r.".

- Zginął prezydent, elita polskiego narodu i, zgodnie z prawem międzynarodowym, mamy prawo oczekiwać zwrotu samego wraku, a także czarnych skrzynek - jest to konieczne do prowadzenia śledztwa, które się toczy - podkreślił.

Pytany o reakcję unijnych ministrów spraw zagranicznych na jego słowa, Czaputowicz odpowiedział, że "nie było dyskusji na ten temat". - Na pewno zostało to odczytane, będzie to w protokole. Ważne państwo UE przedstawiło swój punkt widzenia na temat polityki wobec Rosji - dodał.

Według szefa MSZ przekonanie o potrzebie jedności i integracji polityki unijnej wobec Moskwy było widoczne w wystąpieniach przedstawicieli większości państw członkowskich.

- W moim wystąpieniu też zwracałem uwagę na konieczność umocnienia systemu sankcyjnego i tutaj jest pewna zgoda, że te sankcje, które zostały wprowadzone, odgrywają pozytywną rolę. (...) Jest świadomość istnienia zagrożenia ze strony polityki rosyjskiej dla UE - mówił minister.

PAP/IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt