Logo Polskiego Radia
Print

Polska liczy na zbliżenie stanowisk z KE

IAR
Dariusz Adamski 08.03.2018 14:21
  • Polska liczy na zbliżenie stanowisk z KE - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Premier - spór wokół ustawy o IPN bez zagrożenia dla relacji z USA. O szczegółach - Karol Darmoros (IAR)
Polska oczekuje, że KE wnikliwie przeanalizuje informacje o reformach sądownictwa, zapisane w Białej Księdze
Premier Mateusz MorawieckiPremier Mateusz MorawieckiPAP/Rafał Guz

Premier Mateusz Morawiecki przekazał ten dokument dziś w Brukseli przewodniczącemu Komisji Europejskiej. - To, czego teraz oczekujemy, to bardzo głęboka, merytoryczna, poważna analiza Białej Księgi, tak jak my bardzo poważnie i merytorycznie podeszliśmy do rekomendacji Komisji Europejskiej - dodał szef rządu.

Mateusz Morawiecki przekonywał, że w Białej Księdze są argumenty przemawiające za koniecznością przeprowadzenia reform wymiaru sprawiedliwości, przedstawiające polskie racje. - Racjami, które dotyczą po prostu zasadności, konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo wszelkie wyrywkowe, wycinkowe, cząstkowe informacje, myślę, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są niepełne i nie pozwalają wyrobić sobie całkowitego obrazu, dlaczego te zmiany były konieczne - powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że w dokumencie Polska argumentuje, iż podobne zmiany w sądownictwie zostały też wprowadzone w wielu unijnych państwach. - Szereg rozwiązań jest zastosowanych jeden do jeden w innych krajach członkowskich- powiedział premier wskazując, że podobne rozwiązania dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa obowiązują w Hiszpanii.

Premier o relacjach z Izraelem

Premier Mateusz Morawiecki deklaruje chęć kontynuowania "bardzo dobrych" relacji z Izraelem i środowiskami żydowskimi. Premier przekonywał w Brukseli, że w ostatnich 30 latach nie było rządu, który zrobił "tyle dobrego " dla poprawy relacji z Izraelem i dbałości o spuściznę relacji polsko-żydowskich.

Szef polskiego rządu argumentował, że "trudna dyskusja" w związku z nowelizacją ustawy o IPN pozwala "przebić się pewnym prawdom", które - jak mówił Mateusz Morawiecki - były jeszcze do niedawna kwestionowane. Zdaniem premiera, dla "wszystkich ludzi dobrej woli" jest jasne, że nie było "polskiego gestapo" czy "polskiego SS". "Polska jako jeden z nielicznych krajów w okupowanej Europie wykonywała wyroki śmierci na tych, którzy denuncjowali lub mordowali naszych obywateli czy inne osoby pochodzenia żydowskiego lub romskiego" - mówił premier.

Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że dojdzie nie tylko do wyjaśnienia wątpliwości dotyczących ustawy o IPN, ale też do zbliżenia z Izraelem w "perspektywie średnio lub długoterminowej".

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt