Logo Polskiego Radia
Print

Premier Mateusz Morawiecki w "Die Welt"

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 15.02.2018 12:19
  • Premier Mateusz Morawiecki w "Die Welt" o nowelizacji ustawy o IPN [posłuchaj]
  • Dr Agnieszka Łada o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie.
Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Die Welt" wyjaśnia konieczność nowelizacja ustawy o IPN
Mateusz Morawiecki Foto: KPRM / flickr / CC0

Tłumaczy też powody reform w polskim wymiarze sprawiedliwości oraz mówi o polskiej pomocy dla uchodźców poza granicami EU.

Pytany o nowelizację ustawy o IPN Mateusz Morawiecki stwierdził, że w konsekwencji II wojny światowej oraz komunizmu Polska utraciła 50 lat swojej historii. "Teraz musimy opowiedzieć prawdę o tych czasach i Europa musi tej prawdy wysłuchać" - powiedział premier.

Szef polskiego rządu poinformował też, że tematem reparacji wojennych od Niemiec obecnie zajmują się parlamentarne grupy robocze. Premier przypomniał, że polscy pracownicy przymusowi III Rzeszy, oraz polskie ofiary medycznych eksperymentów w obozach koncentracyjnych otrzymały tylko jeden procent należnej sumy odszkodowań. Premier skrytykował plany budowy gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem Mateusza Morawieckiego ta inwestycja jest niepotrzebna, szkodliwa i dzieli zachodnią wspólnotę.

Jutro szef polskiego rządu przyjedzie do Berlina i spotka się z kanclerz Angelą Merkel.

O wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie z dr Agnieszką Ładą z Instytutu Spraw Publicznych rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt