Logo Polskiego Radia
Print

Rozmowa Morawiecki-Pence. USA dziękują Polsce

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.01.2018 21:55
  • Po piątkowej rozmowie telefonicznej z premierem Mateuszem Morawieckim wiceprezydent USA Mike Pence podziękował mu za wysiłek Polski, żeby skłonić innych członków NATO do podwyższania wydatków na obronność. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Wiceprezydent USA Mike Pence w rozmowie z Mateuszem Morawieckim dziękuje Polsce za dyscyplinowanie członków NATO
Mike Pence i Mateusz Morawiecki rozmawiali telefonicznie w piątekMike Pence i Mateusz Morawiecki rozmawiali telefonicznie w piątekPAP/EPA/JIM LO SCALZO/Paweł Supernak

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence osobiście pogratulował Mateuszowi Morawieckiemu wyboru na stanowisko premiera. Obaj politycy rozmawiali dziś telefonicznie między innymi o bezpieczeństwie, współpracy gospodarczej i rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Wiceprezydent przekazał gratulacje Panu Morawieckiemu z okazji nominacji na Premiera a narodowi polskiemu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości” - poinformował Biały Domu po rozmowie Mika Pence’a z Mateuszem Morawieckim. Według komunikatu strony amerykańskiej obaj politycy wyrazili chęć zwiększenia dwustronnej wymiany handlowej oraz inwestycji w oparciu o reguły rynkowe oraz przywiązanie do wspólnych wartości demokratycznych, w tym rządów prawa.

„Wiceprezydent podziękował Polsce za przywódczą rolę w wypełnianiu zobowiązań utrzymania NATO i wyraził poparcie dla obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Obaj przywódcy zadeklarowali współpracę w walce z zagrożeniami dla światowego bezpieczeństwa i pokoju podczas kadencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ” - napisano w komunikacie Białego Domu.

Premier Morawiecki napisał na Twitterze, że rozmowa z wiceprezydentem Pencem dotyczyła także wspólnych projektów biznesowych, zakupów broni oraz bezpieczeństwa energetycznego. „Panie Wiceprezydencie, do zobaczenia wkrótce w Polsce!" - zakończył swój wpis premier Mateusz Morawiecki.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt