Logo Polskiego Radia
Print

Czesi wybierają nowego prezydenta

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 12.01.2018 17:41
  • Dr Paweł Ukielski o wyborach prezydenckich w Czechach.
Jak wskazują sondaże, może być nim ponownie Milosz Zeman - obecnie urzędujący szef państwa
Flaga CzechFlaga CzechFoto: Wikipedia/CC/Aktron
W Czechach (o 14.00) otwarto lokale wyborcze. Nasi południowi sąsiedzi wybierają nowego prezydenta. Jak wskazują sondaże, może być nim ponownie Milosz Zeman - obecnie urzędujący szef państwa. Łącznie w wyborach wystartowało dziewięciu kandydatów.
Nawet w dniu wyborów niektórzy mieszkańcy Pragi wciąż nie wiedzą na kogo oddadzą swój głos. „Na pewno będę głosować, ale jeszcze nie wiem na kogo, jest kilku sympatycznych kandydatów, ale jeszcze nie zdecydowałam” - powiedziała Polskiemu Radiu jedna z Prażanek. „Nie wiem jeszcze, żaden z kandydatów mi nie odpowiada , na pewno nie wybiorę Zemana, ale jeśli chodzi o resztę to jeszcze nie wiem” - przyznał inny mieszkaniec Pragi. Ta „reszta” to osiem osób , które prezentują się jako przeciwieństwo obecnego prezydenta: zarówno jeśli chodzi o sprawowanie funkcji jak i program wyborczy. Podczas gdy Zeman woli patrzeć na Wschód i Rosję, jego rywale - na przykład prof. Jirzi Drahosz - przyszłość Czech widzą w Unii Europejskiej. Na niekorzyść obecnego prezydenta działa także jego wiek i nie najlepszy stan zdrowia. W ciągu pierwszej pięcioletniej kadencji dał się poznać także jako polityk kontrowersyjny, który zbija kapitał polityczny na akcentowaniu podziałów w czeskim społeczeństwie.

W Czechach przez dwa dni czynne są lokale wyborcze. Nasi południowi sąsiedzi wybierają nowego prezydenta. Jak wskazują sondaże, może być nim ponownie Milosz Zeman - obecnie urzędujący szef państwa.

Łącznie w wyborach wystartowało dziewięciu kandydatów.

Nawet w dniu wyborów niektórzy mieszkańcy Pragi wciąż nie wiedzą na kogo oddadzą swój głos. „Na pewno będę głosować, ale jeszcze nie wiem na kogo, jest kilku sympatycznych kandydatów, ale jeszcze nie zdecydowałam” - powiedziała Polskiemu Radiu jedna z Prażanek.

„Nie wiem jeszcze, żaden z kandydatów mi nie odpowiada , na pewno nie wybiorę Zemana, ale jeśli chodzi o resztę to jeszcze nie wiem” - przyznał inny mieszkaniec Pragi. Ta „reszta” to osiem osób, które prezentują się jako przeciwieństwo obecnego prezydenta: zarówno jeśli chodzi o sprawowanie funkcji jak i program wyborczy.

Podczas gdy Milosz Zeman woli patrzeć na Wschód i Rosję, jego rywale - na przykład prof. Jirzi Drahosz - przyszłość Czech widzą w Unii Europejskiej.

Na niekorzyść obecnego prezydenta działa także jego wiek i nie najlepszy stan zdrowia. W ciągu pierwszej pięcioletniej kadencji dał się poznać także jako polityk kontrowersyjny, który zbija kapitał polityczny na akcentowaniu podziałów w czeskim społeczeństwie.

Z dr Pawłem Ukielskim z PAN rozmawiał Przemysław Pawełek.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt