Logo Polskiego Radia
Print

Węgry za Polską w sprawie artykułu 7.

IAR / PAP
Dariusz Adamski 03.01.2018 17:34
  • Konrad Szymański powiedział, że kwestia artykułu 7 i ewentualnych sankcji nie była istotnym punktem w trakcie spotkania z premierem Viktorem Orbanem (IAR)
  • Konrad Szymański dodał, że Polska będzie zabiegać o poparcie także wśród innych krajów Unii Europejskiej (IAR)
Węgry cały czas popierają Polskę ws. uruchomienia artykułu 7. traktatu UE - zapewnił wiceszef MSZ Konrad Szymański
Wiceszef MSZ Konrad Szymański
Wiceszef MSZ Konrad Szymański PAP/Radek Pietruszka

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że Węgry cały czas popierają Polskę w związku z uruchomieniem artykułu 7. unijnego traktatu. Dziś premier Mateusz Morawiecki wraz z polską delegacją odbywa wizytę na Węgrzech.

Konrad Szymański powiedział, że kwestia artykułu 7 i ewentualnych sankcji nie była istotnym punktem w trakcie spotkania z premierem Viktorem Orbanem, bo stanowisko Budapesztu jest znane od kilku miesięcy. Zaznaczył, że Węgry nie mają wątpliwości co do tego, że sprawa sporu pomiędzy Polską a Unią Europejską o reformę wymiaru sprawiedliwości, nie powinna być kontynuowana.

Konrad Szymański powiedział, że Polska będzie zabiegać o poparcie także wśród innych krajów Unii Europejskiej. Podkreślił, że jeżeli Komisja Europejska ma takie życzenie, żeby sprawa stanęła na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych, to Polska będzie rozmawiać z każdym państwem członkowskim UE. Dodał, że każde z nich powinno wyrobić sobie szczegółową opinię o przebiegu polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Po uruchomieniu artykułu 7, na końcu całej procedury istnieje możliwość nałożenia sankcji na Polskę, ale do tego potrzebna jest jednomyślność wszystkich państw członkowskich.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt