Logo Polskiego Radia
Print

„Gorąca linia” między Koreą Północną i Południową

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 03.01.2018 11:51
  • Przedstawiciele obydwu państw koreańskich rozmawiali dziś za pośrednictwem tzw. „gorącej linii” [posłuchaj]
Po raz pierwszy od prawie dwóch lat przedstawiciele obu państw rozmawiali za pośrednictwem tzw. „gorącej linii”
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Flickr/CC BY-SA 2.0/(stephan)

To specjalny system łączności umożliwiający bezpośrednią komunikację między władzami w Seulu i Pjongjangu. Wcześniej południowokoreańskie władze zaoferowały Korei Północnej możliwość wznowienia bezpośrednich rozmów na wysokim szczeblu.

O pierwszej rozmowie przedstawicieli Północy i Południa poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Tak zwana „gorąca linia” znajduje się w granicznej miejscowości Panmundżom w koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej. Wznowienie korzystania przez Koreę Północną z systemu łączności ogłosił Kim Dzong Un. „Gorąca linia” została jednostronnie zamknięta przez Pjongjang w lutym 2016 roku, w geście sprzeciwu wobec zawieszenia działalności przez Koreę Południową w specjalnej strefie ekonomicznej Kaesong.

Jak podało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia pierwsza rozmowa trwała około 20 minut i dotyczyła testów technicznych. Oczekuje się, że system bezpośredniej łączności ma być wykorzystany do omówienia szczegółów obecności delegacji Korei Północnej na zbliżających się Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang. Możliwość udziału północnokoreańskich sportowców na Olimpiadzie w Pjongczang zapowiedział Kim Dzong Un.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt