Logo Polskiego Radia
Print

Premier Polski z wizytą w Budapeszcie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 03.01.2018 11:12
  • Premier w Budapeszcie. Relacja Karola Surówki (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Budapesztu, gdzie spotkał się m.in. z premierem Węgier Viktorem Orbanem
Premierzy Polski i Węgier Premierzy Polski i Węgier PAP/EPA/Tamas Kovacs

- W sprawie migracji utrzymujemy nasze stanowisko - państwa muszą mieć prawo do decydowania o tym, kogo przyjmują - powiedział w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Szef węgierskiego rządu dodał, że "polityka migracyjna UE, nie tylko nie funkcjonuje dobrze, ale poniosła fiasko".

- Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą wspólnie negocjowały unijny budżet - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Budapeszcie. To pierwsza bilateralna wizyta zagraniczna szefa polskiego rządu.

Jak mówił, tematami spotkania z premierem Viktorem Orbanem, był kryzys migracyjny, wspólny budżet Unii Europejskiej i współpraca gospodarcza. Jednym z tematów był też budżet od 2020 roku, a ten - jak podkreślił - będzie niższy po wyjściu Wielkiej Brytanii.

Premier Morawiecki powiedział, że stanowisko krajów Europy Środkowej w sprawie przyjmowania migrantów jest niezmienne. Suwerenne państwa powinny mieć prawo do decydowania o tym kogo przyjmą. Podkreślił, że państwa Europy Środkowej robią dużo w sprawie polityki migracyjnej, ale na wschodzie Unii. Dodał, że Polska przyjęła około 1,5 miliona Ukraińców. Wielu z nich to uchodźcy z terenów Donbasu, objętych konfliktem zbrojnym.

Premier Morawiecki poinformował też, że zaprosił Viktora Orbana na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Podziękowania dla polskiego rządu

Na wspólnej konferencji prasowej Viktor Orban podziękował polskiemu rządowi za nieugięte stanowisko w sprawie kryzysu migracyjnego. Przypomniał, że również polscy policjanci zabezpieczają południową granicę Węgier. Zdaniem Viktora Orbana kryzys migracyjny nie powinien być rozwiązywany w drodze dyktatu, a uchodźcom najlepiej pomagać w miejscu ich pochodzenia. - Polityka migracyjna Unii poniosła fiasko i była forsowana wbrew woli mieszkańców Europy - powiedział.

Węgierski przywódca wyraził również nadzieję na pogłębienie współpracy gospodarczej między dwoma państwami. Zauważył, że należy przyspieszyć budowę korytarzy współpracy gospodarczej północ-południe, zwłaszcza w dziedzinie infrastruktury energetycznej. Zwrócił również uwagę, że kraje Europy środkowo-wschodniej rozwijają się obecnie szybciej niż kraje starej Unii. - To my jesteśmy motorem Wspólnoty - oświadczył.

"Europa może być silna wyłącznie siłą krajów członkowskich"

Viktor Orban zgodził się z premierem Polski, że kraje członkowskie Unii nie chcą budować - jak to ujął - "imperium", ale tworzyć wspólnotę suwerennych i silnych narodów. - Europa może być silna wyłącznie siłą krajów członkowskich - oświadczył. Jego zdaniem dla dobrobytu Europy kluczowe jest rozwiązanie problemów demograficznych, wsparcie dla rodziny i polityki dzietności. Wyraził przekonanie, że wsparcia wymaga również chrześcijański fundament kontynentu.

Viktor Orban podziękował polskiemu premierowi za spotkanie i wyraził nadzieję, ze wielowiekowa przyjaźń dwóch krajów będzie determinować również przyszłość dwustronnych relacji.

W spotkaniu odbywającym się w siedzibie węgierskiego parlamentu polskiemu premierowi towarzyszy minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, natomiast Orbanowi - szef węgierskiego ministerstwa spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto.

Premier Morawiecki rozpoczął swoją jednodniową wizytę na Węgrzech od złożenia wieńca pod Pomnikiem Tysiąclecia na Placu Bohaterów w Budapeszcie. Następnie polska delegacja udała się do gmachu węgierskiego parlamentu, gdzie przed wejściem Morawieckiego powitał premier Orban.

Spotkanie z prezydentem Węgier

Podczas wizyty zaplanowano też spotkanie Morawieckiego z prezydentem Węgier Janosem Aderem. W podróży premierowi towarzyszy m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski oraz wiceszef tego resortu Konrad Szymański.


- To pierwsza bilateralna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego. To, że ona odbywa się na Węgrzech, stanowi nie tylko podkreślenie tego, że zależy nam na dalszej dobrej polsko-węgierskiej współpracy, ale także tego, że mamy szereg wspólnych celów, łączy nas podobne spojrzenie na wiele kwestii, w tym problematykę migracyjną - mówiła przed wyjazdem rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Według niej wizyta w stolicy Węgier pokazuje też "ciągłość naszej polityki i solidarności wobec regionu". - Z Węgrami łączy nas wiele wspólnych spraw na forum UE. W przypadku negocjacji w sprawie budżetu wieloletniego po roku 2020 prowadzimy intensywne prace nad wspólnym stanowiskiem regionalnym. Zależy nam, by w tych wszystkich sprawach państwa naszego regionu mówiły jednym głosem, bowiem jedność państw regionu pozwoli nam na skuteczniejsze pokazanie naszych interesów w UE - oświadczyła Kopcińska.

Tematy spotkania Morawiecki-Orban

Podczas poniedziałkowego wywiadu w TVP Info Morawiecki poinformował, że z Orbanem będzie chciał rozmawiać o sprawach pozytywnych: "o inicjatywach Trójmorza, o tym, że Europa Środkowa musi być silna poprzez swoje wzajemne powiązania - handlowe, drogowe, kolejowe, infrastrukturalne, różnego rodzaju energetyczne i gazowe".

Zdaniem Morawieckiego Europa Środkowa "nie może podlegać szantażom rosyjskim z punktu widzenia sprzedaży gazu, dyktatom cenowym, chcemy o tym wszystkim rozmawiać również z naszymi bratankami Węgrami, bo do tej pory np. infrastruktura rozwijała się (na linii) Wschód-Zachód, a Północ-Południe, krótko mówiąc, tych połączeń nie ma".

- My chcemy budować Via Carpatia od północno-wschodniej naszej granicy po południowo-wschodnią, ale dalej na południe, przez Słowację, Węgry, Rumunię do południowej Europy - podkreślił Morawiecki. Jak dodał, stworzy to "nowe perspektywy rozwojowe i o tym chcę przede wszystkim rozmawiać z panem premierem Viktorem Orbanem".

Kopcińska zaznaczyła, że premier Morawiecki chce wzmacniać i rozbudowywać współpracę Polski z Węgrami z korzyścią dla całego regionu. - Polityka regionalna jest istotnym elementem polskiej polityki zagranicznej - podkreśliła.

Relacje bilateralne i przyszłość UE

- Podczas wizyty omówione zostaną kwestie dwustronne oraz nowe perspektywy rozwojowe. Premierzy będą rozmawiać też o bieżącej agendzie Unii Europejskiej, przyszłości Wspólnoty, problematyce energetycznej, klimatycznej i migracyjnej - wskazała Kopcińska. - Poruszona zostanie też kwestia praworządności i polityka bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście objęcia przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-20 - dodała.

Rzeczniczka rządu poinformowała, że premierzy będą też rozmawiać o koncepcji rozwoju obrony europejskiej i współpracy w ramach NATO, a także na temat Bałkanów Zachodnich. Przy okazji spotkania podsumują też Rok Kultury Węgierskiej w Polsce oraz omówią inicjatywy w zakresie współpracy kulturalnej na przyszłość - dodała.

Orban odwiedził Warszawę we wrześniu 2017 roku. Spotkał się wtedy z ówczesną szefową rządu Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim, a także z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt