Logo Polskiego Radia
Print

Viktor Orban może być zadowolony. Znakomite sondaże

IAR / PAP
Dariusz Adamski 02.01.2018 16:05
Węgry: koalicja Fideszu i KDNP zdobyłaby w wyborach większość 2/3 głosów w parlamencie – wynika z sondaży
VIktor OrbanVIktor OrbanEurpean People's Party/ CC-BY-2.0

"Fidesz-KDNP według sondaży niemal wszystkich ośrodków badania opinii publicznej zanotował na koniec roku wzrost poparcia; zgodnie z danymi (ośrodków) Median i Republikon wśród wyborców pewnych swoich preferencji osiągnęło ono lub zbliżyło się do 60 procent, zatem w wyborach parlamentarnych, które odbyłyby się teraz, ta koalicja partyjna wygrałaby większością 2/3" - czytamy w dzienniku "Magyar Idoek".

Według przeprowadzonych w listopadzie i grudniu sondaży czterech ośrodków (oprócz wymienionych powyżej także Nezoepont i Szazadveg) poparcie koalicji rządzącej wyniosło od 48 (Nezoepont) do 60 procent (Median). Na początku 2017 r. Median dawał koalicji Fidesz-KDNP takie samo poparcie, ale pozostałe ośrodki niższe - od 44 (Zavecz) do 49 procent (Szazadveg).

Wszystkie sondaże wykazały nadal niskie poparcie opozycji. Najsilniejsza po koalicji rządzącej partia Jobbik, która od kilku lat próbuje poszerzyć swoją bazę wyborczą poprzez zmianę retoryki ze skrajnie prawicowej na centrową, może obecnie liczyć na poparcie najwyżej 15-18 procent respondentów.

"Chociaż partia utrzymuje drugie miejsce po prowadzącej z dużą przewagą koalicji Fidesz-KDNP, to elektorat rozdrobnionej lewicy jest już większy niż Jobbiku" – podkreślił dziennik.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt