Logo Polskiego Radia
Print

Przewodnictwo Bułgarii w UE i sprawy ważne dla Polski

IAR / PAP
Dariusz Adamski 02.01.2018 10:15
  • Bułgaria przewodniczy Unii Europejskiej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Bułgaria, która od wczoraj sprawuje przewodnictwo w UE, formalnie rozpocznie prace w przyszłym tygodniu
Komisja Europejska/materiały prasowe

Do Sofii wybiera się wtedy na wyjazdowe posiedzenie Komisja Europejska. Wśród spraw, którymi zajmie się Bułgaria, będą też ważne kwestie dla Polski.

To Bułgaria zdecyduje kiedy unijni ministrowie do spraw europejskich zajmą się wnioskiem Komisji stwierdzającym zagrożenie dla praworządności w Polsce. Komisja zapowiedziała wysłanie takiego wniosku jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany do ustaw o sądownictwie. W Brukseli można usłyszeć, że bułgarskie przewodnictwo będzie raczej sprawowane pod dyktando Komisji, więc Warszawie trudno będzie liczyć na przychylność władz w Sofii. Tym bardziej, że Bułgaria sama jest pod unijnym nadzorem w kwestiach praworządności od czasu wejścia do Wspólnoty, w związku z zarzutami dotyczącymi niedostatecznej walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

Druga sprawa, którą będzie musiała zająć się Bułgaria, a która będzie ważna także między innymi dla Polski, to nowelizacja dyrektywy dotyczącej budowy Nord Stream 2. Przeciwnicy tej inwestycji chcą zdążyć ze zmianami w unijnych przepisach przed ukończeniem budowy, ale raczej nie liczą na pomocną dłoń Sofii i przyspieszenie prac.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt