Logo Polskiego Radia
Print

Brexit: wkrótce kolejna faza negocjacji

IAR
Dariusz Adamski 31.12.2017 19:04
  • UE przygotowuje się do II fazy negocjacji w sprawie Brexitu - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Unia Europejska przygotowuje się do II etapu negocjacji ws. Brexitu. Rozmowy mają się rozpocząć za kilka tygodni
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Krystian Dobuszyński

Tym razem będą one dotyczyły przyszłej umowy handlowej Brukseli z Londynem i okresu przejściowego liczonego od momentu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii do czasu uzgodnienia kontaktów handlowych.

Kilka tygodni temu zakończyła się pierwsza faza negocjacji, która dotyczyła warunków Brexitu. Chodziło o zagwarantowanie praw Europejczykom na Wyspach, o rozliczenia finansowe i ustalenia dotyczące przyszłej granicy między Irlandią, a Irlandią Północną. Londyn chciał ten etap negocjacji szybko zakończyć, by przejść do rozmów o okresie przejściowym i nowej umowie handlowej, ale chciał to zrobić na własnych warunkach, licząc na rozłam wśród unijnych krajów. Tak się jednak nie stało i w rezultacie brytyjska premier, pod presją biznesu, zaakceptowała warunki Wspólnoty.

"Przedstawiciele biznesu jasno wskazywali - jeśli nie będziemy mieć sygnału co do okresu przejściowego już teraz, to zaczniemy przenosić się na kontynent i to jest coś co premier Wielkiej Brytanii chciała uniknąć" - powiedziała Polskiemu Radiu Agata Gostyńska-Jakubowska z londyńskiego instytutu badawczego Centre for European Reform.

Teraz, podczas drugiej fazy negocjacji, brytyjskie władze liczą na specjalne traktowanie i przywileje w przyszłej umowie handlowej z Unią, ale - jak się przewiduje - i tu może się rozczarować.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt