Logo Polskiego Radia
Print

"Decyzje ws. migracji będą podejmowane w Warszawie"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 29.12.2017 14:58
Ws. migracji pokazaliśmy wielokrotnie, że mamy dobrą wolę, by szukać porozumienia - powiedział Konrad Szymański
Wiceszef MSZ Konrad SzymańskiWiceszef MSZ Konrad SzymańskiP. Tracz/KPRM.

W sprawie kwestii migracyjnych pokazaliśmy wielokrotnie, że mamy dobrą wolę, by szukać porozumienia. Natomiast decyzje w sprawie migracji będą podejmowane tylko w Warszawie - powiedział w piątek wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że to Polska odpowiada za bezpieczeństwo swoich granic.

Szymański był pytany w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl o słowa lidera partii Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego, który w wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" powiedział, że "7 tysięcy (uchodźców - przyp.red.) na 40-milionowy kraj, na które zgodził się poprzedni rząd, nie powinno być problemem". Wiceszef MSZ był pytany m.in., czy rząd planuje jakąś korektę stanowiska w tej sprawie oraz o to, czy "Polska jest w stanie gdzieś ustąpić".

"Polska ma swoje własne wybory..."

Szymański odpowiedział, że "żadnej inicjatywy w kwestiach migracji nie należy traktować w kategoriach ustępowania, czy też konfrontowania".

- Polska ma swoje własne wybory w tej sprawie. Myślę, że są one dobrze umotywowane, uzasadnione - dodał wiceminister.

Podkreślił, że "Polska w ostatnich latach bardzo aktywizuje się, jeżeli chodzi o kwestie migracyjne, także poza naszym regionem, w tych miejscach, które bezpośrednio nie oddziałują na naszą sytuację społeczną, demograficzną, społeczeństwa".

"Mamy dobrą wolę..."

- Mimo tej napiętej sytuacji wokół niektórych kwestii migracyjnych pokazaliśmy wielokrotnie, że mamy dobrą wolę, by szukać porozumienia. Natomiast decyzje w sprawie migracji będą podejmowane tylko w Warszawie. Będziemy bronili bardzo jasno zasady, że za bezpieczeństwo granic, za politykę migracyjną, za politykę również azylową, odpowiada Warszawa i nikt inny- powiedział.

Przyznał, że Polska jest "skłonna do dialogu politycznego w tej sprawie, do oceny, co moglibyśmy zrobić razem". Jak dodał, "już dziś robimy bardzo wiele rzeczy razem i to wciąż nie doczekało się wystarczającego uznania ze strony niektórych przynajmniej stolic".

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt