Logo Polskiego Radia
Print

"Wydaliśmy 20 mld zł na modernizację armii"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 28.12.2017 11:57
- Wszystkie pieniądze przeznaczone na modernizację armii zostały wydane - zapewnił szef MON Antoni Macierewicz
Minister obrony narodowej RP Antoni Macierewicz i wiceminister Bartosz Kownacki  podczas konferencji nt. "Modernizacji i Rozwoju Sił Zbrojnych RP"Minister obrony narodowej RP Antoni Macierewicz i wiceminister Bartosz Kownacki podczas konferencji nt. "Modernizacji i Rozwoju Sił Zbrojnych RP"PAP/Jacek Bednarczyk

W ciągu ostatnich dwóch lat zostały wydane wszystkie pieniądze przeznaczone w tym czasie w budżecie na obronność i modernizację armii - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Resort obrony podpisał też nowe umowy na budowę dwóch niszczycieli i okrętu ratowniczego.

Szef MON podkreślił, że 13 spośród 20 miliardów złotych trafiło do krajowych producentów.
- Pieniądze polskich podatników zostały wydane w Polsce. Nie tylko ze względu na wskazanie na polski przemysł. Przede wszystkim ważny jest jest dla nas rozwój polskiej gospodarki - podkreślił Antoni Macierewicz.

Minister podkreślił, że zrealizowano niemal wszystkie zaplanowane wydatki. Zapowiedział, że do samego końca roku przekaże kolejne informacje o umowach dotyczących modernizacji technicznej sił zbrojnych.


Jak podało MON, w ciągu ostatnich 2 lat zawarto 250 umów na modernizację na blisko 20 mld zł, w tym 160 z nich o wartości 13 mld zł, ulokowano w polskim przemyśle. Tegoroczny budżet MON wyniósł ponad 37 mld zł.

Partner w produkcji okrętów podwodnych

Podczas konferencji podsumowującej przedsięwzięcia modernizacyjne resortu obrony w ostatnich dwóch latach szef MON podkreślił, że w tym roku zostanie wybrany nasz partner w produkcji okrętów podwodnych. - Ostateczny wybór nastąpi w ciągu najbliższego czasu - powiedział Antoni Macierewicz.


Minister obrony narodowej dodał, że poza olbrzymimi projektami o długofalowym znaczeniu, takim jak podpisany dzisiaj kontrakt na zakup dwóch niszczycieli min "Kormoran" oraz na okręt ratowniczy, są też takie o "mniejszym powodzeniu informacyjnym". Chodzi między innymi o zakup karabinka Grot oraz o dostawy dronów bojowych.


IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt