Logo Polskiego Radia
Print

Komisja Europejska pozywa Polskę za ustawę o sądach

IAR / PAP
Dariusz Adamski 20.12.2017 14:39
  • Jest pozew KE przeciwko Polsce do unijnego Trybunału w związku z ustawą o sądach powszechnych. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Komisja Europejska wysłała pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości wz. z ustawą o sądach powszechnych
Frans TimmermansFrans TimmermansPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Bruksela uznała, że jest ona zagrożeniem dla niezależności sądownictwa i odrzuciła wyjaśnienia rządu w Warszawie w tej sprawie.

Komisja rozpoczęła postępowanie w tej sprawie pod koniec lipca. Zakwestionowała zbyt duże uprawnienia ministra sprawiedliwości do odwoływania i powoływania sędziów. Natomiast jednoznaczne naruszenie prawa wskazała przy zróżnicowaniu wieku emerytalnego sędziów ze względu na płeć. Komisja nazwała to dyskryminacją. Polska odrzucała te zastrzeżenia. W liście do Brukseli wyjaśniała, że odmienny wiek jest zgodny z ustawą o wieku emerytalnym.

Ponadto, polskie władze argumentują, że przywilej sprawowania urzędu sędziowskiego ponad wynikający z ustawy wiek za zgodą ministra sprawiedliwości nie jest zagrożeniem dla niezawisłości i niezależności sądów. Polska uważa też, że każdy kraj ma prawo wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i Komisja nie ma kompetencji, by te zmiany oceniać. Teraz sędziowie Trybunału rozstrzygną kto ma rację w tym sporze.

koz

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt