Logo Polskiego Radia
Print

Trzy możliwe scenariusze KE ws. 7. artykułu

IAR
Dariusz Adamski 19.12.2017 12:28
  • Trzy scenariusze działań KE wobec Polski, ostatecznej decyzji jeszcze nie ma - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Komisja Europejska przygotowała trzy scenariusze działań wobec Polski, ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęła
Siedziba Komisji EuropejskiejSiedziba Komisji EuropejskiejEuropean Commision

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że nie jest przesądzone jutro uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu. Szefowie gabinetów komisarzy, na wczorajszym spotkaniu, odłożyli wszelkie decyzje i mają jeszcze dziś podjąć kolejną próbę przygotowania jutrzejszego posiedzenia Komisji poświęconego reformom sądownictwa w Polsce. Nie jest wykluczony pozew za ustawę o sądach powszechnych o czym Polskie Radio informowało kilka tygodni temu.

Uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu, czyli wysłanie wniosku do krajów członkowskich, stwierdzającego zagrożenie dla praworządności w Polsce, to jedna z możliwych decyzji. Ale - jak ustaliło Polskie Radio - komisarze dopuszczają też jeszcze możliwość wysłania do Warszawy kolejnych rekomendacji w ramach procedury praworządności, by nie podejmowane były żadne działania prowadzące do zwolnienia lub przeniesienia w stan spoczynku sędziów Sądów Najwyższego. Rekomendacje nieco obniżyłyby temperaturę sporu - mówią unijni urzędnicy w rozmowie z Polskim Radiem. Jeden z nich powiedział, że wszystko zależy od najbliższych kilku, kilkunastu godzin i nie wykluczył, że może dojść do rozmowy na linii Warszawa - Bruksela.

W ostatnim scenariuszu jest decyzja o wysłaniu pozwu do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za ustawę o sądach powszechnych. Ale to nie jest nowa informacja. Polskie Radio informowało już kilka tygodni temu, że Komisja ma przygotowany pozew i kwestią czasu jest jego skierowanie do Trybunału. Unijni urzędnicy dodają, że może on być wysłany niezależnie od rekomendacji, czy uruchomienia artykułu 7.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt