Logo Polskiego Radia
Print

Przedstawiono strategię bezpieczeństwa USA

IAR
Dariusz Adamski 19.12.2017 09:11
  • Strategia bezpieczeństwa USA - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Realizm z zasadami - taką zasadą w polityce międzynarodowej będzie kierował się prezydent Donald Trump
Donald Trump przedstawia nową strategię bezpieczeństwa Donald Trump przedstawia nową strategię bezpieczeństwa PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Podczas wystąpienia w Waszyngtonie amerykański przywódca ogłosił nową strategię bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Za głównych rywali Donald Trump uznał Rosję i Chiny.

Prezydent Stanów Zjednoczonych skrytykował swoich poprzedników za nienależytą, jego zdaniem, dbałość o interesy Ameryki. - Oni oddali naszą suwerenność w ręce zagranicznych biurokratów w odległych stolicach - tłumaczył Donald Trump. Skarżył się na dotychczasową politykę imigracyjną i obiecał budowę muru na granicy z Meksykiem. Zapowiedział wzmocnienie sił zbrojnych. Sojuszników wojskowych USA wezwał do wzięcia na siebie większego ciężaru finansowego. - Bogate kraje muszą zwrócić Stanom Zjednoczonych koszty ich ochrony - powiedział Donald Trump.

Prezydent tłumaczył, że nowa strategia bezpieczeństwa USA, oparta na "realizmie z zasadami", będzie łączyć amerykańskie interesy z wartościami. - Musimy się też zmierzyć z mocarstwami - Rosją i Chinami, które chcą podważyć amerykańskie wpływy, wartości i bogactwo - powiedział Donald Trump. Zadeklarował jednak, że gotów jest budować z tymi krajami "wspaniałe partnerstwa", o ile będą chronić narodowe interesy Stanów Zjednoczonych. Jako przykład takiej pozytywnej współpracy podał ostrzeżenie Rosji przed zamachem terrorystycznym, za co osobiście w rozmowie telefonicznej podziękował mu prezydent Władimir Putin.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt